poniedziałek, 02 lipiec 2018 13:45

Forbes: Mniej stresu i niespodzianek na wakacjach. Dyrektywa UE przeciw słabościom biur podróży

Wakacyjny wypoczynek to czas, na który można czekać przez cały rok. Biura podróży zasypują nas ofertami tropikalnego raju i zachęcają do wykupienia jak największej ilości atrakcji, żeby jeszcze bardziej wzbogacić przygodę. Niestety nie każda wakacyjna przygoda jest pozytywna, a niektóre z nich zmieniają się w koszmar. Może tak się zdarzyć np. wtedy, gdy biuro podróży nie płaci na czas właścicielowi hotelu, a ten wyprasza gości i sugeruje im nocleg na plaży lub lotnisku.

 

Turysta ma prawo czuć się wtedy pokrzywdzony. Jeśli uda mu się szczęśliwie wrócić do kraju to może pozwać biuro podróży i domagać się odszkodowania jednak suma zasądzona jako rekompensata nie naprawi złego wrażenia zamiast wspaniałej wycieczki. Oczywiście nie życzymy nikomu niepowodzeń w biznesie, ale optymalny schemat byłby wtedy, gdyby wakacje przebiegały według planu również w przypadku bankructwa organizatora. Czy taka gwarancja rzeczywiście może stać się standardem? Władze Unii Europejskiej uważają, że tak. Wydały w tym celu dyrektywę, która ma wyznaczyć kierunek na terenie całej wspólnoty.

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA DYREKTYWY „TURYSTYCZNEJ”

Władze UE chciały aby cała wspólnota była tak samo bezpieczna od strony turystycznej. W tym celu wydano dyrektywę, którą państwa członkowskie musiały wdrożyć w bieżącym roku. Pojawia się tam schemat powiązanych usług turystycznych.

Taka konstrukcja wystąpi, gdy „pojedyncze usługi turystyczne zostają połączone w ramach jednego produktu turystycznego, za którego należytą realizację odpowiedzialność ponosi organizator”. Jeśli biuro podróży organizuje wycieczkę, to musi wziąć odpowiedzialność za wszystko - przykładowo: transport, wycieczki fakultatywne, czy wynajem samochodu. Impreza turystyczna może być organizowana realnie przez kilka firm jednak z perspektywy konsumenta biuro podróży jest jedno. Dyrektywa ma zapobiegać przypadkom, w którym wycieczka szwankuje, a różne osoby przerzucają się winą.

POBYT Z GWARANCJĄ NOCLEGU

Najważniejszym i najbardziej ambitnym celem unijnych regulacji wydaje się gwarancja niezmąconych wakacji również w przypadku niewypłacalności organizatora. Pojawiają się opinie, że to jest przełom a przymusowe noclegi na plaży przestały stanowić ryzyko. Czy na pewno?

Można sobie wyobrazić, że władze zamożnego państwa chcą zagwarantować dostęp do pomocy medycznej o każdej porze dnia i nocy w każdym zakątku kraju. W tym celu uchwalają pakiet ustaw zakładający, że jakaś forma opieki lekarskiej dotrze w określonym czasie od wezwania niezależnie od okoliczności. Niestety, nowelizacja ustawy nie stanowiłaby w takim przypadku żadnej gwarancji, bo konieczne byłyby konkretne działania praktyczne oraz podejmowanie trafnych decyzji w momentach kryzysowych.

Dyrektywa UE wyznacza kierunek jak najbardziej słuszny, jednak realna skuteczność pozostaje niewiadomą. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy urlopowych komplikacji oraz niezawodnych metod na ich rozwiązanie, ale dzięki Dyrektywie, przynajmniej teoretycznie, staniemy się bardziej bezpieczni na wakacjach już od 1 lipca 2018 r.

źródło: https://www.forbes.pl/life/travel/dyrektywa-ue-przeciw-slabosciom-biur-podrozy/rpdjk2p

Autor: Andrzej Dmowski

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant – Biegły Rewident w Irlandii, Certified Fraud Examiner - Biegły ds. Wykrywania Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, Certified Internal Controls Auditor - Międzynarodowy Audytor Wewnętrzny. Absolwent University of Cambridge - British Centre for English and European Legal Studies - Faculty of Law and Administration, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi - transfer pricing, aspektach prawno-podatkowych M&A oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ustawa o zatorach płatniczych remedium na podzieloną płatność? - Russell Bedford Poland https://t.co/rQeed3xyFO
31mreply
RB__Poland Zapraszamy do lektury najnowszego numeru #RBMagazine Magazyn w formie darmowego pdf. do pobrania:… https://t.co/AK0zrs55hC
6hreply
RB__Poland Pierwsze orzeczenie polskiego sądu po wyroku TSUE dotyczące kredytów frankowych - Russell Bedford Poland https://t.co/nfleyWxPoD
24hreply
RB__Poland Radca Prawny nr 185 / wrzesień-październik 2019 - a w nim komentarze naszego eksperta: https://t.co/Xsd9lQUN3W https://t.co/LQuX1dRePI