poniedziałek, 02 lipiec 2018 13:45

Forbes: Mniej stresu i niespodzianek na wakacjach. Dyrektywa UE przeciw słabościom biur podróży

Wakacyjny wypoczynek to czas, na który można czekać przez cały rok. Biura podróży zasypują nas ofertami tropikalnego raju i zachęcają do wykupienia jak największej ilości atrakcji, żeby jeszcze bardziej wzbogacić przygodę. Niestety nie każda wakacyjna przygoda jest pozytywna, a niektóre z nich zmieniają się w koszmar. Może tak się zdarzyć np. wtedy, gdy biuro podróży nie płaci na czas właścicielowi hotelu, a ten wyprasza gości i sugeruje im nocleg na plaży lub lotnisku.

 

Turysta ma prawo czuć się wtedy pokrzywdzony. Jeśli uda mu się szczęśliwie wrócić do kraju to może pozwać biuro podróży i domagać się odszkodowania jednak suma zasądzona jako rekompensata nie naprawi złego wrażenia zamiast wspaniałej wycieczki. Oczywiście nie życzymy nikomu niepowodzeń w biznesie, ale optymalny schemat byłby wtedy, gdyby wakacje przebiegały według planu również w przypadku bankructwa organizatora. Czy taka gwarancja rzeczywiście może stać się standardem? Władze Unii Europejskiej uważają, że tak. Wydały w tym celu dyrektywę, która ma wyznaczyć kierunek na terenie całej wspólnoty.

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA DYREKTYWY „TURYSTYCZNEJ”

Władze UE chciały aby cała wspólnota była tak samo bezpieczna od strony turystycznej. W tym celu wydano dyrektywę, którą państwa członkowskie musiały wdrożyć w bieżącym roku. Pojawia się tam schemat powiązanych usług turystycznych.

Taka konstrukcja wystąpi, gdy „pojedyncze usługi turystyczne zostają połączone w ramach jednego produktu turystycznego, za którego należytą realizację odpowiedzialność ponosi organizator”. Jeśli biuro podróży organizuje wycieczkę, to musi wziąć odpowiedzialność za wszystko - przykładowo: transport, wycieczki fakultatywne, czy wynajem samochodu. Impreza turystyczna może być organizowana realnie przez kilka firm jednak z perspektywy konsumenta biuro podróży jest jedno. Dyrektywa ma zapobiegać przypadkom, w którym wycieczka szwankuje, a różne osoby przerzucają się winą.

POBYT Z GWARANCJĄ NOCLEGU

Najważniejszym i najbardziej ambitnym celem unijnych regulacji wydaje się gwarancja niezmąconych wakacji również w przypadku niewypłacalności organizatora. Pojawiają się opinie, że to jest przełom a przymusowe noclegi na plaży przestały stanowić ryzyko. Czy na pewno?

Można sobie wyobrazić, że władze zamożnego państwa chcą zagwarantować dostęp do pomocy medycznej o każdej porze dnia i nocy w każdym zakątku kraju. W tym celu uchwalają pakiet ustaw zakładający, że jakaś forma opieki lekarskiej dotrze w określonym czasie od wezwania niezależnie od okoliczności. Niestety, nowelizacja ustawy nie stanowiłaby w takim przypadku żadnej gwarancji, bo konieczne byłyby konkretne działania praktyczne oraz podejmowanie trafnych decyzji w momentach kryzysowych.

Dyrektywa UE wyznacza kierunek jak najbardziej słuszny, jednak realna skuteczność pozostaje niewiadomą. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy urlopowych komplikacji oraz niezawodnych metod na ich rozwiązanie, ale dzięki Dyrektywie, przynajmniej teoretycznie, staniemy się bardziej bezpieczni na wakacjach już od 1 lipca 2018 r.

źródło: https://www.forbes.pl/life/travel/dyrektywa-ue-przeciw-slabosciom-biur-podrozy/rpdjk2p

Autor: Andrzej Dmowski

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant – Biegły Rewident w Irlandii, Certified Fraud Examiner - Biegły ds. Wykrywania Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, Certified Internal Controls Auditor - Międzynarodowy Audytor Wewnętrzny. Absolwent University of Cambridge - British Centre for English and European Legal Studies - Faculty of Law and Administration, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi - transfer pricing, aspektach prawno-podatkowych M&A oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zatrudnianie pracowników młodocianych w polskim prawie - Russell Bedford Poland https://t.co/hKIqb1abOZ
13hreply
RB__Poland Rząd utrudnia osobom prawnym prowadzenie postępowań przed sądami - Russell Bedford Poland https://t.co/aTnt3RqrQT
19hreply
RB__Poland Od nowego roku kasy rejestrujące w postaci oprogramowania, ale nadal z drukowanymi paragonami - RB Akademia - szkol… https://t.co/ZiAHO99eSA
RB__Poland Likwidacja spółki z o.o. a zbycie nieruchomości - Russell Bedford Poland https://t.co/5s02bGMkCq