środa, 30 styczeń 2019 07:14

Forbes: Zmiany w Ordynacji podatkowej. Czy klient nadal będzie ufał swojemu prawnikowi?

Nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. i wprowadziła obowiązek raportowania o schematach podatkowych wywołuje wiele dyskusji wśród przedstawicieli zawodów prawniczych. Aby zdefiniować schemat podatkowy i mechanizmy z nim związane ustawodawca potrzebował aż osiemnastu jednostek redakcyjnych już w pierwszym paragrafie nowych przepisów.

W „słowniczku” pojawiają się takie postaci jak promotor, wspomagający i korzystający. Dowiemy się tam również czym są „trudne do wyceny wartości niematerialne”, „inne szczególne cechy rozpoznawcze” czy też na czym polega „wdrażanie”. Kolejne paragrafy wprowadzają czytającego w meandry schematów podatkowych i zasady ich definiowania.

Żarty dla osób zajmujących się zawodowo doradztwem podatkowym kończą się jednak po przeczytaniu, że w terminie 30 dni od udostępnienia schematu (przygotowania schematu do wdrożeniu/ dokonania pierwszej związanej z wdrażaniem czynności) należy zawiadomić Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o tym fakcie. Od tego momentu zaczyna się poważny problem dla przedstawicieli zawodów prawniczych: adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych. Do tej pory obowiązywała ich zasada, że:

- wszystko czego się dowiedzą udzielając pomocy prawnej muszą zachować w tajemnicy (adwokat, radca prawny),

- są zobowiązani zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznali się w związku z wykonywaniem zawodu (doradca podatkowy).

Tajemnicza zawodowa prawników a nowelizacja Ordynacji podatkowej

Dla przedstawicieli zawodów prawniczych, tajemnica zawodowa była najistotniejszą gwarancją, że to co ujawnia klient w kancelarii pozostanie tylko między klientem a prawnikiem. Ustawodawca konstruując przepisy Ordynacji podatkowej postanowił nałożyć na prawników obowiązek informowania o pomocy prawnej udzielonej klientowi, w sytuacji kiedy zajdą przesłanki do zakwalifikowania takiej pomocy prawnej jako schemat podatkowy.

Ustawodawca nie pozostawił miejsca na żadne wątpliwości czy luzy interpretacyjne. W przepisach regulujących zasady wykonywania zawodów prawniczych wprost wyłączył z zakresu tajemnicy zawodowej informacje przekazywane na podstawie przepisów o informowaniu o schematach podatkowych (podobna regulacja dotyczy informacji udostępnianych na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu).

Dla prawników, dla których zasada tajemnicy zawodowej była jedną z najważniejszych zasad wykonywania zawodu, przepisy te wywołują istotne wątpliwości i dylematy natury aksjologicznej. Można sobie wyobrazić, że wobec jednego klienta będzie istniał obowiązek „donoszenia” do instytucji państwowych w zakresie pomocy prawnej udzielonej mu z zakresu podatków. Z drugiej strony, adwokat będzie zobowiązany do zachowania w tajemnicy obrończej wszelkich informacji dotyczących tego klienta w zakresie jego spraw karnych. Trzeba przypomnieć, że adwokat obowiązany jest wypowiedzieć pełnomocnictwo, gdy z okoliczności wynika, że klient stracił do niego zaufanie. Przed takimi dylematami będą stawać w przyszłości prawnicy, którzy zajmują się prawem podatkowym. Niestety ale w takich momentach można tylko zacytować klasyka: „sorry, taki mamy klimat”.

Autor:

Andrzej Dmowski

Adwokat i doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2011 roku jeden z Partnerów Zarządzających w korporacji Russell Bedford Poland. Wcześniej w sieci doradczej BDO, a także Deloitte & Touche. Autor książki „Ceny Transferowe”, współautor komentarza „Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych”, autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego.

źródło: Forbes

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland 01.07. – kolejna data wdrożenia elektronicznego systemu KRS - Russell Bedford https://t.co/SPTIrrGa2w
RB__Poland Zapotrzebowanie na specjalistów do spraw prawnych wzrosło w 2020 roku - Russell Bedford https://t.co/YF0Yq7ejVo
RB__Poland Dopuszczalność zatrudnienia członka zarządu na etacie - Russell Bedford https://t.co/IKNwxDHJCD
RB__Poland Projekt ustawy o fundacji rodzinnej w konsultacjach - Russell Bedford https://t.co/h1zruQaipT