languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Instrukcje, czynności, poradniki/Jak ująć dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w sprawozdaniu finansowym?
czwartek, 27 maj 2021 12:03

Jak ująć dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w sprawozdaniu finansowym?

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Dofinansowania do kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne mieszczą się w definicji przychodów z działalności gospodarczej wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Otrzymane wsparcie jest przychodem z prowadzonej działalności podlegającym opodatkowaniu. Z uwagi na fakt, iż kwota dofinansowania stanowi przychód, to wydatki nią sfinansowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile spełniają warunki określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast ewidencja księgowa otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy wygląda w następujący sposób:

WB - wpływ dofinansowania do części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne:

- Wn 13-0 ” Rachunek bieżący”

- Ma 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi