languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Instrukcje, czynności, poradniki/Czy umorzenie należności do ZUS przewidziane w tarczy antykryzysowej staje się przychodem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) lub podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)?
piątek, 24 lipiec 2020 12:34

Czy umorzenie należności do ZUS przewidziane w tarczy antykryzysowej staje się przychodem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) lub podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)?

Tarcza antykryzysowa wprowadziła w okresie marzec-maj 2020 r. zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców. Nasuwa się tu pytanie czy korzyść, jaką przedsiębiorca osiągnął z tytułu zwolnienia ze składek ZUS, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT/CIT?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w art. 31zx ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który stanowi, że przychód, jaki przedsiębiorca osiąga z tytułu zwolnienia z ZUS-u, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Kolejne nowelizacje tarczy antykryzysowej rozszerzyły zwolnienie z ZUS-u na przedsiębiorców, którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.;
  • w okresie od 1 lutego 2020 r. do 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
  • w okresie od 1 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.

Ponadto tarcza antykryzysowa wprowadziła zwolnienie z ZUS w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek za okres marzec-maj 2020 r. dla przedsiębiorców, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. W przepisach ratujących gospodarkę znalazło się także zwolnienie z ZUS dla spółdzielni socjalnych od składek na ZUS za okres marzec-maj 2020 r.  oraz rozszerzyła katalog przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i opłacających ZUS wyłącznie za siebie, zwolnionych z opłacania składek ZUS z tych tylko, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r., również na tych którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r.

Reasumując, przedsiębiorcy, którzy skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS, nie zapłacą z tego tytułu podatku dochodowego.

 

Russell  Bedford

Russell Bedford

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi