piątek, 24 lipiec 2020 12:34

Czy umorzenie należności do ZUS przewidziane w tarczy antykryzysowej staje się przychodem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) lub podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)?

Tarcza antykryzysowa wprowadziła w okresie marzec-maj 2020 r. zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców. Nasuwa się tu pytanie czy korzyść, jaką przedsiębiorca osiągnął z tytułu zwolnienia ze składek ZUS, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT/CIT?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w art. 31zx ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który stanowi, że przychód, jaki przedsiębiorca osiąga z tytułu zwolnienia z ZUS-u, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Kolejne nowelizacje tarczy antykryzysowej rozszerzyły zwolnienie z ZUS-u na przedsiębiorców, którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.;
  • w okresie od 1 lutego 2020 r. do 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
  • w okresie od 1 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.

Ponadto tarcza antykryzysowa wprowadziła zwolnienie z ZUS w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek za okres marzec-maj 2020 r. dla przedsiębiorców, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. W przepisach ratujących gospodarkę znalazło się także zwolnienie z ZUS dla spółdzielni socjalnych od składek na ZUS za okres marzec-maj 2020 r.  oraz rozszerzyła katalog przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i opłacających ZUS wyłącznie za siebie, zwolnionych z opłacania składek ZUS z tych tylko, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r., również na tych którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r.

Reasumując, przedsiębiorcy, którzy skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS, nie zapłacą z tego tytułu podatku dochodowego.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Jeszcze w tym roku ma ruszyć Krajowy System e-Faktur (KSeF) - Russell Bedford https://t.co/EXKrN5n0Zp
RB__Poland Nowości w Tarczy 7.0. - Russell Bedford https://t.co/DToqBUoi6H
RB__Poland Podatkowe FAQ. Jak rozliczać ulgę dla młodych? - Russell Bedford https://t.co/W4q5rHTOhy
RB__Poland UODO wskazuje na nieprecyzyjne zapisy noweli kodeksu karnego - Russell Bedford https://t.co/I72mlf0X2Z