Business consultants with a global perspective

Podatki • Prawo • Audyt • Outsourcing • Szkolenia

Leszek Dutkiewicz

Partner w Russell Bedford. Od 2011 roku związany z Russell Bedford Poland.

W latach 2008 – 2011 pracował dla czołowych firm doradczych (Ernst&Young, KPMG, BDO) świadcząc usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym i gospodarczym, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego międzynarodowego, postępowań podatkowych, podatku VAT oraz cen transakcyjnych.

Autor publikacji o tematyce związanej z prawem podatkowym, cywilnym i międzynarodowym. Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego.

Posiada wykształcenie prawnicze, w 2008 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W dniu 15 marca opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2018 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej.

W związku z pojawiającymi się informacjami oraz wcześniejszymi zapowiedziami o zwiększonej intensywności kontroli podatkowych dotyczących bezpośrednio cen transferowych, postanowiliśmy sprawdzić jak faktycznie przebiegła realizacja zamierzeń przyjętych przez MF. Trzeba przyznać, że kwoty dochodu doszacowanego przez organy podatkowe są coraz wyższe.

poniedziałek, 19 luty 2018 09:46

Postępowanie układowe – o tym warto wiedzieć

Czego można spodziewać się po złożeniu wniosku o rozpoczęcie postępowania układowego? I na co zwrócić uwagę, kiedy jesteśmy już w toku procesu?

W dniu 16 lutego 2018 r. w serwisie internetowym Ministerstwa Finansów opublikowano informację o zapowiadanym przedłużeniu terminu ustawowego terminu na sporządzenie dokumentacji podatkowych i przygotowanie uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Informacja ta powinna zainteresować wszystkich podatników, którzy zmagają się obecnie ze sporządzaniem dokumentacji po raz pierwszy według nowych wymogów, obowiązujących od 2017 roku.

Nowelizacja przepisów dotyczących zasad sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych formalnie weszła w życie z początkiem roku 2017. Dotychczasowy okres wielu podatników wykorzystało na dostosowanie procedur w zakresie sporządzania dokumentacji podatkowych do nowych wymogów.

Początek 2018 roku to okres w którym tematyka cen transferowych dla wielu przedsiębiorców staje się istotna. Gruntowna nowelizacja, która wprowadziła nowe zasady sporządzania dokumentacji podatkowych formalnie obowiązuje od początku 2017 roku. W praktyce dla większości podatników, którzy stosują rok podatkowy zbieżny z rokiem kalendarzowym obowiązkowy termin na sporządzenie pierwszych dokumentacji według nowych zasad mija z dniem 31 marca 2018 r.

Założenia i narzędzia systemu STIR. Ministerstwo Finansów w poniedziałek (15 stycznia 2018 r.) poinformowało podatników o uruchomieniu pierwszego elementu systemu analizy i przekazywania informacji w celu zapobiegania wyłudzeniom skarbowym. Od wczoraj za pośrednictwem portalu Ministra Finansów dostępne jest narzędzie przez które można weryfikować wykazy podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy prawo o miarach szykuje się kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych.

Dla wielu spółek czas na przekazanie informacji po raz pierwszy upłynął z końcem października, sprawdź czy Twojej spółki dotyczy ten obowiązek i jaki termin na złożenie pierwszej informacji znajdzie zastosowanie?

Obowiązek składania powiadomienia CBC-P staje się faktem dla spółek funkcjonujących w grupach kapitałowych. Ze względu na wprowadzony 10-miesięczny okres przejściowy do złożenia powiadomienia za 2016 rok, w przypadku podatników stosujących rok podatkowy odpowiadający kalendarzowemu, powinni to zawiadomienie złożyć do 31 października 2017 roku.

Strona 1 z 6