taking you further

Podatki • Prawo • Audyt • Outsourcing • Szkolenia

Aktualności

Blisko 8 mld zł trafiło wciągu dwóch lat do budżetu państwa z podatku bankowego – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wbrew obawom instytucji finansowych wprowadzenie nowego podatku nie wpłynęło negatywnie na stabilność finansową banków.

Od 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności w podatku od towarów i usług (ang. split payment). Narzędzie to budzi od kilku miesięcy spore emocje. Ministerstwo podejmuje kroki, aby metodą kija i marchewki wprowadzić de facto obowiązek korzystania ze split payment.

Rzecznik Praw Obywatelskich może przyłączyć się do postępowania po stronie obywatela. Taka interwencja jest statystycznie mało prawdopodobna, jednak niektórzy mają na tyle dużo szczęścia, że RPO ingeruje w ich postępowanie i pomaga wygrać sprawę, pomimo niekorzystnych rozstrzygnięć na poprzednich jej etapach. Jeden z takich przypadków został opisany na stronie internetowej RPO.

Projekt Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U.2001 nr 126 poz. 1381), mający poprawić dostęp do medykamentów, proponuje rozwiązanie, które może rozregulować rynek i ułatwić działania przestępcze.

czwartek, 14 czerwiec 2018 21:28

Zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych

07.06 sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Jedną z wprowadzanych zmian jest modyfikacja przepisów ustawy prawo budowlane w zakresie definicji budowli oraz ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w odniesieniu od definicji elektrowni wiatrowej.

Kwestia prawidłowego grupowania transakcji dla potrzeb odniesienia ich wartości do progów dokumentacyjnych nie przestaje budzić wątpliwości podatników.

Ujednolicenie zasad i ułatwienia dla drobnych producentów – to najważniejsze założenia planowanej reformy akcyzy od napojów alkoholowych na poziomie UE. Komisja Europejska chce ponadto ograniczyć ryzyko wykorzystywania alkoholu przemysłowego w celu produkcji trunków.

Częstym zjawiskiem w obrocie gospodarczym jest zapłata części wynagrodzenia przed wykonaniem usługi lub dostawą towarów. Powstaje pytanie jak kwoty tego rodzaju opodatkować.

Wojna z mafią VAT-owską to slogan niezwykle popularny od jakiegoś czasu. Ktoś mało dociekliwy mógłby uznać, że chodzi o bardzo szkodliwą patologię, która występuje tylko w Polsce. Prawda jest nieco bardziej prozaiczna.

Czy dosłodzenie gotowego piwa cukrem lub miodem skutkuje większą akcyzą? Odpowiedź nie jest łatwa. W tej kwestii kontrowersje pojawiają się od dawna. Wydawało się, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE rozwieje wątpliwości i spowoduje znaczące oszczędności podatkowe dla branży piwowarskiej. Korzystne orzeczenie zostało wydane w idealnym momencie – piwa smakowe w lecie to dobry zarobek. Zła wiadomość dla branży jest taka, że Komisja Europejska może zmienić prawo i uczynić wyrok TSUE bezprzedmiotowym.

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem zmian w Ordynacji Podatkowej, który może być istotny dla podatników funkcjonujących w grupach kapitałowych. Zmiany dotyczyć mają wprowadzenia nowej formy udzielania informacji przez organy podatkowe w postaci interpretacji indywidualnej wydawanej na wniosek grupowy.

Wyrok NSA wprowadza rewolucyjne zmiany w podatku od darowizn. Na mocy umowy z darczyńcą można będzie wydać pieniądze na określony cel i od wydatku nie zapłacić podatku.

Wakacyjny wypoczynek to czas, na który można czekać przez cały rok. Biura podróży zasypują nas ofertami tropikalnego raju i zachęcają do wykupienia jak największej ilości atrakcji, żeby jeszcze bardziej wzbogacić przygodę. Niestety nie każda wakacyjna przygoda jest pozytywna, a niektóre z nich zmieniają się w koszmar. Może tak się zdarzyć np. wtedy, gdy biuro podróży nie płaci na czas właścicielowi hotelu, a ten wyprasza gości i sugeruje im nocleg na plaży lub lotnisku.

W związku z agresywną polityką uszczelniania systemu podatkowego, szczególnie paląca stała się potrzeba powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika.

Przeznaczenie środków ze sprzedaży mieszkania na zakup budynku położonego na terenie rodzinnych ogródków działkowych nie skorzysta ze zwolnienia w PIT.

Z początkiem obecnego roku ulgi podatkowe dla twórczości zostały znacząco ograniczone. Na miejsce generalnego przywileju wobec działalności twórczej pojawiło się wyliczenie, kto może zastosować bardzo korzystną konstrukcję zakładającą, że koszty stanowią 50 proc. przychodu. Takie rozwiązanie nie tylko obniża podatek, ale też znacząco upraszcza rozliczenia księgowe.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zawierają szczególne regulacje dotyczące osoby podatnika w odniesieniu do gospodarstw rolnych.

Czy władza państwowa może zaglądać na nasze profile w mediach społecznościowych, żeby nas weryfikować? Można pomyśleć, że nic nie stoi na przeszkodzie bo żaden przepis ustawowy tego nie zakazuje. Chodzi o zasadę „czego prawo nie zabrania jest dozwolone”.

Pogoda za oknem skłania do korzystania z oferty różnego rodzaju sklepów i punktów oferujących zimne napoje, lody czy też inne produkty, dzięki którym można choć na chwilę odpocząć od fali upału. Pamiętajmy jednak, że podatek VAT funkcjonuje niezależnie od temperatury powietrza panującej na zewnątrz, dlatego warto przyjrzeć się jakie konsekwencji podatkowe może mieć na przykład nasza decyzja dotycząca miejsca spożycia lodów kupionych w lodziarni.

Hasło „agresywna optymalizacja” staje się ostatnio na niespotykaną skalę wytrychem, przy użyciu którego urzędy i służby włamują się do firm, często bezpodstawnie je niszcząc lub przynajmniej przeszkadzając im w pracy. Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego być może nieco ochłodzi zapał kontrolerów. 

W opinii rządu już od dawna nie mieliśmy takiego prosperity, jeśli chodzi o rozwój przedsiębiorczości. W rzeczywistości postęp na rynku MŚP nadal jest blokowany, a udogodnienia czasami są utrudnieniami.

Strona 1 z 41

Nasze marki

Nasze marki mobile