Business consultants with a global perspective

Podatki • Prawo • Audyt • Outsourcing • Szkolenia

INFOR.PL

środa, 21 marzec 2018 09:50

Obowiązkowy split payment od 2019 roku?

Pierwszym możliwym terminem jest 1 stycznia 2019 r., jeśli oczywiście przez te pierwsze 6 miesięcy okaże się, że mechanizm podzielonej płatności (split payment) działa sprawnie. System obowiązkowy wprowadzimy najpierw w tych, w których obecnie stosujemy odwrotne obciążenie - mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, w rozmowie z DGP.

Więcej: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/split-payment/776097,Obowiazkowy-split-payment-od-2019-roku.html

Doradcy podatkowi, księgowi, czy firmy konsultingowe w Unii Europejskiej pomagające swym klientom w zmniejszaniu opodatkowania przez przenoszenie zysków do innych krajów, będą narażeni na grzywny, jeśli nie poinformują władz o tym procederze. Dyrektywę w tej sprawie uzgodniła 13 marca 2018 r. Rada UE.

Więcej info.: http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/775504,Doradcy-podatkowi-i-ksiegowi-maja-informowac-fiskusa-o-optymalizacjach-podatkowych.html

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory deklaracji VAT, które są dostosowane do wprowadzanego od 1 lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Gotowy jest już projekt rozporządzenia Ministra Finansów, w którym znajdują się nowe wzory deklaracji VAT-7(17), VAT-7K(11), VAT-8(8), VAT-9M(7). W oddzielnym projekcie rozporządzenia znajduje się nowy wzór skróconej deklaracji VAT-12(4) dla taksówkarzy. Projekty te podlegają aktualnie uzgodnieniom międzyresortowym i konsultacjom publicznym.

Więcej: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/rozliczenia-vat/774905,Nowe-deklaracje-VAT-dostosowane-do-split-payment-od-1-lipca-2018-r.html

 

 

Likwidacja zwolnienia podmiotowego dla podatników dokonujących dostaw niektórych kategorii towarów na odległość (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna) oraz dla podatników świadczących usługi ściągania długów, w tym faktoringu - takie propozycje zawiera nowy projekt zmian w ustawie o VAT, który wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. Nowe regulacje mają na celu uszczelnienie systemu podatku VAT. Więcej info.: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/zwolnienia/774604,Szerszy-katalog-podatnikow-bez-zwolnienia-podmiotowego-w-VAT.html

1 marca 2018 r. wchodzi w życie ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu towarami w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Kiedy i gdzie nie będzie można zrobić zakupów? Co grozi za naruszenie zakazu handlu? Czy można legalnie ominąć zakaz handlu? Więcej info.: http://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/774187,Zakaz-handlu-w-niedziele-i-swieta-kalendarz-kary-kontrole.html

Ministerstwo Finansów konsultuje się z Polską Izbą Biegłych Rewidentów w kwestii audytu podatkowego świadczonego przez audytorów. Rozważane są trzy warianty.

https://inforfk.pl/aktualnosci/397838,Audyt-podatkowy-nowa-usluga-bieglych-rewidentow.html

Związek Rzemiosła Polskiego wypowiedział się krytycznie wobec planów zakładających przyjęcie w podatkach dochodowych rozwiązań analogicznych do ulgi za złe długi w podatku VAT. Według opinii przyjęcie takich rozwiązań może m.in. utrudnić rozliczenia podatkowe.

https://inforfk.pl/aktualnosci/397760,Sprzeciw-dla-ulgi-na-zle-dlugi-w-podatkach-dochodowych.html

Ministerstwo finansów planuje zmniejszyć limit paliwa, które można przywieźć do Polski bez cła i akcyzy. Planowane jest ograniczenie w wysokości 200 litrów.

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/akcyza/ulgi-zwolnienia-zawieszenie-poboru/773983,Bez-cla-i-akcyzy-bedzie-mozna-wwiezc-do-Polski-do-200-litrow-paliwa.html

Istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o odroczenie terminu złożenia pliku JPK_VAT. Wniosek taki można skierować do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawach VAT.

Więcej: https://inforfk.pl/aktualnosci/397685,Mozliwe-odroczenie-terminu-zlozenia-JPK-VAT.html

Właściciele nieruchomości są obciążanie nie tylko podatkami lokalnymi typu podatek od nieruchomości, lecz także „parapodatkami” typu opłata planistyczna. Wielu z nich próbuje się przed nimi bronić, składając środki odwoławcze do Samorządowych Kolegiów Odwoławczych (SKO).

http://samorzad.infor.pl/sektor/finanse/podatki_i_oplaty/773920,Jak-bronic-sie-przed-parapodatkami-gminy.html

Strona 1 z 2