RB Magazine numer 44

Było sygnalistów wielu, ale to w poprzedniej epoce, do której niekoniecznie chcemy wracać. Ci, którzy pamiętają kulturę donosicielstwa w czasach PRL-u jako bardzo niebezpieczny nurt rozsadzający od wewnątrz społeczeństwo, są dzisiaj zaniepokojeni działaniami rządu.

Oto ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza instytucję sygnalisty, czyli osoby zgłaszającej istnienie nieprawidłowości w firmie. A nowa Ordynacja podatkowa ma zobowiązać tzw. promotorów do przekazywania Szefowi KAS informacji o schemacie podatkowym swojego klienta, przy czym promotorami mają być w szczególności: doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, pracownik banku lub innej instytucji finansowej doradzającej klientom (więcej info. na ten temat w dodatku do tego numeru – „Podatki w 2019 roku”). Dodajmy do tego exit tax (zobacz art. „Rząd proponuje sankcje finansowe za ucieczkę z Polski ze swoim biznesem”, str. 13), dodajmy zwiększone kompetencje Ministra Finansów, który na mocy nowelizacji ustawy o KAS ma dostać prawo dostępu do wyników obserwacji, materiałów z podsłuchów i innych materiałów operacyjnych, dostępne dotychczas tylko dla prokuratury, i mamy faktycznie bardzo niepokojący obraz aparatu restrykcji. Rzeczywistość dużych firm nie rysuje się kolorowo.

Z drugiej strony dostajemy zapowiedź znaczących zmian, które mają uprościć system podatkowy, przede wszystkim dla tzw. „Kowalskiego” i dla małych przedsiębiorców. Matryca VAT ma ujednolicić stawki (por. str. 11), PIT-y rozliczy za nas KAS, który też przymknie oko dla spóźnialskich (patrz art. Spóźnialscy małżonkowie nie stracą ulgi, str. 20), a stawka CIT ma zostać obniżona.

W bieżącym numerze zwracamy uwagę na kilka z pomysłów resoru, ale też dajemy Państwu poradnikowy artykuł na jeden z podstawowych tematów, a mianowicie neutralność VAT (str. 7), piszemy o zakresie stosowania ulgi mieszkaniowej (str. 8), a w dziale Prawo zwracamy uwagę między innymi na przygotowaną likwidację – ciekawą formę przeprowadzenia postępowania upadłościowego.

Miłej lektury
Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Rok 2018 należy do Russell Bedford!Grupa wśród laureatów prestiżowego konkursuDigital Accountancy Awards

Temat numeru

 • Główne założenia nowej Ordynacji podatkowej  

Podatki

 • Neutralność podatku VAT – praktyka stosowania
 • Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży mieszkania – zakres korzystania z ulgi mieszkaniowej a zakup kilku nieruchomości
 • Czy single zapłacą podatek bykowy?
 • Przygotuj swój biznes na zmiany stawek VAT

Media

 • Forbes: Rząd po raz kolejny zmienia plany wobec samochodów w działalności gospodarczej
 • Forbes: Rząd proponuje sankcje finansowe za ucieczkę z Polski ze swoim biznesem

Prawo

 • Likwidacja pre-pack – wdrożenie i skutki
 • Przekształcenie spółki nie znosi uprawnień pozyskanych na drodze zasiedzenia służebności
 • Ministerstwo Finansów proponuje zaskarżanie decyzji podatkowych bezpośrednio do sądu administracyjnego

Rachunkowość

 • Spóźnialscy małżonkowie nie stracą ulgi

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza antykryzysowa o krok dalej. Rada Ministrów przyjęła pakiet - Russell Bedford https://t.co/fl2WDSpoMv
RB__Poland Dziennik Gazeta Prawna opublikował najnowszy ranking firm doradztwa podatkowego za 2019 r. W takich chwilach jak ta… https://t.co/xQX9clfKFT
RB__Poland Prawo w czasach pandemii: https://t.co/JQeVBU0e1h
RB__Poland Weszły w życie szczególnie potrzebne zmiany w przedmiocie upadłości konsumenckiej - Russell Bedford https://t.co/l1JD8X9P6k