RB Magazine numer 44

Było sygnalistów wielu, ale to w poprzedniej epoce, do której niekoniecznie chcemy wracać. Ci, którzy pamiętają kulturę donosicielstwa w czasach PRL-u jako bardzo niebezpieczny nurt rozsadzający od wewnątrz społeczeństwo, są dzisiaj zaniepokojeni działaniami rządu.

Oto ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza instytucję sygnalisty, czyli osoby zgłaszającej istnienie nieprawidłowości w firmie. A nowa Ordynacja podatkowa ma zobowiązać tzw. promotorów do przekazywania Szefowi KAS informacji o schemacie podatkowym swojego klienta, przy czym promotorami mają być w szczególności: doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, pracownik banku lub innej instytucji finansowej doradzającej klientom (więcej info. na ten temat w dodatku do tego numeru – „Podatki w 2019 roku”). Dodajmy do tego exit tax (zobacz art. „Rząd proponuje sankcje finansowe za ucieczkę z Polski ze swoim biznesem”, str. 13), dodajmy zwiększone kompetencje Ministra Finansów, który na mocy nowelizacji ustawy o KAS ma dostać prawo dostępu do wyników obserwacji, materiałów z podsłuchów i innych materiałów operacyjnych, dostępne dotychczas tylko dla prokuratury, i mamy faktycznie bardzo niepokojący obraz aparatu restrykcji. Rzeczywistość dużych firm nie rysuje się kolorowo.

Z drugiej strony dostajemy zapowiedź znaczących zmian, które mają uprościć system podatkowy, przede wszystkim dla tzw. „Kowalskiego” i dla małych przedsiębiorców. Matryca VAT ma ujednolicić stawki (por. str. 11), PIT-y rozliczy za nas KAS, który też przymknie oko dla spóźnialskich (patrz art. Spóźnialscy małżonkowie nie stracą ulgi, str. 20), a stawka CIT ma zostać obniżona.

W bieżącym numerze zwracamy uwagę na kilka z pomysłów resoru, ale też dajemy Państwu poradnikowy artykuł na jeden z podstawowych tematów, a mianowicie neutralność VAT (str. 7), piszemy o zakresie stosowania ulgi mieszkaniowej (str. 8), a w dziale Prawo zwracamy uwagę między innymi na przygotowaną likwidację – ciekawą formę przeprowadzenia postępowania upadłościowego.

Miłej lektury
Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Rok 2018 należy do Russell Bedford!Grupa wśród laureatów prestiżowego konkursuDigital Accountancy Awards

Temat numeru

 • Główne założenia nowej Ordynacji podatkowej  

Podatki

 • Neutralność podatku VAT – praktyka stosowania
 • Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży mieszkania – zakres korzystania z ulgi mieszkaniowej a zakup kilku nieruchomości
 • Czy single zapłacą podatek bykowy?
 • Przygotuj swój biznes na zmiany stawek VAT

Media

 • Forbes: Rząd po raz kolejny zmienia plany wobec samochodów w działalności gospodarczej
 • Forbes: Rząd proponuje sankcje finansowe za ucieczkę z Polski ze swoim biznesem

Prawo

 • Likwidacja pre-pack – wdrożenie i skutki
 • Przekształcenie spółki nie znosi uprawnień pozyskanych na drodze zasiedzenia służebności
 • Ministerstwo Finansów proponuje zaskarżanie decyzji podatkowych bezpośrednio do sądu administracyjnego

Rachunkowość

 • Spóźnialscy małżonkowie nie stracą ulgi

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

RB Magazine

RB Magazine numer 42

Na nudę nie możemy narzekać. Mimo, że trwa sezon ogórkowy – w ministerstwach wrze praca. Zamiast opalać się i korzystać z uroków upalnych dni, przedstawiciele Rządu pieczołowicie ulepszają nasz system podatkowy i prawny. A wypoczywający obywatele mogą łatwo te zmiany przegapić. Dlatego też spieszymy z publikacją podsumowującą najważniejsze z nich.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Za cofnięty licznik w naszym samochodzie prawdopodobnie będziemy mogli dochodzić odszkodowania - powiedział w progr… https://t.co/1rhsFZhYnp
18hreply
RB__Poland Russell Bedford Dmowski i wspólnicy w czołówce polskich firm prawniczych - Russell Bedford Poland https://t.co/06Z8zTXe5y
RB__Poland Kompas 2.0 już dostępny dla biegłych rewidentów: https://t.co/pVnHReAtSm