RB Magazine numer 42/43

Na nudę nie możemy narzekać. Mimo, że trwa sezon ogórkowy – w ministerstwach wrze praca. Zamiast opalać się i korzystać z uroków upalnych dni, przedstawiciele Rządu pieczołowicie ulepszają nasz system podatkowy i prawny. A wypoczywający obywatele mogą łatwo te zmiany przegapić. Dlatego też spieszymy z publikacją podsumowującą najważniejsze z nich.

Ministerstwo Finansów mocno działa w obszarze udoskonalania dokumentacji cen transferowych. Ten zakres tematyczny jest nam szczególnie bliski. Na naszej stronie internetowej publikujemy wszystkie ważne informacje dotyczące TP, a w tym numerze bierzemy na tapetę jako temat główny projekt ustawy zmieniającej ustawy o podatkach dochodowych w zakresie cen transferowych. Nasi eksperci z zakresu cen transferowych przyglądają się nowym regulacjom. Gorąco zachęcamy do korzystania ze szkoleń RB Akademii, które pozwalają spojrzeć na te zmiany bardziej szczegółowo.

Jeśli przeglądamy minione dwa miesiące pod kątem zmian w prawie podatkowym, to z pewnością w oczy rzuca się nam jeszcze jeden temat, a mianowicie – split payment. Podzielona płatność weszła z początkiem lipca i jest mocno promowana przez Ministerstwo. Resort przypomina o korzyściach ze stosowania nowego mechanizmu (przedsiębiorcy decydujący się na split payment mogą liczyć m.in. na przyśpieszony 25-dniowy termin zwrotu nadpłaconego VAT z rachunku. Firmy korzystające z split payment są także zwolnione z odsetek za zwłokę w przypadku opłacania VAT po terminie), organizuje webinaria, które mają wyjaśnić wątpliwości, jakie nowa metoda płatności pociąga przy rozliczeniach, a nawet – kusi nagrodami pieniężnymi. Póki co entuzjastów nowego rozwiązania nie ma wielu i jest raczej postrzegane jako kolejne narzędzie restrykcji, ale patrzmy optymistycznie, bo może faktycznie podzielona płatność wyczyści rynek z wyłudzaczy.
Rząd zresztą nie ustaje w wysiłkach dokręcania śruby dla oszustw vat. Kolejne pomysły wzbudzają strach także uczciwych firm. Bodajże jednym z tych najbardziej ograniczających wolność gospodarczą jest projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), który zakłada, że Skarbówka będzie miała możliwość pozyskiwania bankowych informacje dotyczących osób fizycznych (o kontach bankowych firm dostaje informacje w ramach tzw. STIR) oraz identyfikowania posiadaczy rachunków bankowych podejrzewanych o uzyskiwanie przychodów i niepłacenie podatków.

W tym numerze jak zawsze robimy również przegląd zmian w prawie cywilnym i prawie spółek. Tak więc znajdą Państwo informacje na temat przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń, jak też dosyć kontrowersyjnego założenia, że przeprowadzenie transakcji łączenia i dzielenia spółek wymaga uzasadnienia ekonomicznego. Na naszych stronach znajdą Państwo więcej bardzo istotnych newsów i komentarzy.

Miłej lektury
Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Dr Andrzej Dmowski wystąpił podczas Dnia Doradcy Podatkowego
 • Drużyna RB wzięła udział w charytatywnym biegu Runmageddon
 • Russell Bedford wśród 20 największych firm Doradztwa Podatkowego

Temat numeru

 • Projekt nowych przepisów wprowadza rewolucję w cenach transferowych

Podatki

 • Planowane zmiany w podatkowych aspektach leasingu
 • Mechanizm podzielonej płatności – objaśnienia podatkowe
 • Podatnicy będą mogli wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości
 • NSA liberalizuje prawo podatkowe w zakresie spadków i darowizn
 • Opodatkowanie pożyczki – kiedy PCC, a kiedy VAT. Nowy wyrok NSA
 • Kiedy dochody z zagranicy wykażesz w PIT – zmiany po wejściu Konwencji MLI na przykładach
 • Komisja Europejska chce skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT – nowe propozycje obejmą WDT i WNT
 • Unia Europejska wspólnie o karuzelach podatkowych

Media

 • Forbes: Pracodawcy przestaną dopłacać za paliwo dla pracowników. Przełomowy wyrok
 • Forbes: ZUS prześwietli media społecznościowe. Czy to zgodne z prawem?

Prawo

 • Nie będzie można zaskarżyć decyzji o blokadzie konta firmy na 72 godziny
 • Planujesz połączenie lub podział spółki? Uważaj na zmiany w prawie!
 • Weszło w życie szybsze przedawnianie roszczeń
 • Rzecznik praw obywatelskich przeciwko regulacjom w kwestii egzekucji komorniczej wobec drobnych przedsiębiorców

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland W Russell Bedford Poland nie zwalniamy tempa! - Russell Bedford https://t.co/INecZCTW7D
5hreply
RB__Poland Wyższa akcyza na samochody używane ma zablokować ich sprowadzanie z Niemiec - Russell Bedford https://t.co/apiuekpNHy
8hreply
RB__Poland Podatki zagraniczne: łatanie budżetu podwyżką podatków – tak to się robi w Rosji - Russell Bedford https://t.co/JAnmw9XYFf
RB__Poland Vacatio legis tzw. Piątki dla zwierząt ma zostać wydłużone - Russell Bedford https://t.co/nOzI82thiV