RB Magazine numer 41

Pamiętacie Państwo film w reżyserii Ryszarda Bugajskiego pod znamiennym tytułem „Układ zamknięty”? Kanwą dla porażającej historii, którą przedstawia, na pewno w pewnej mierze były losy Romana Kluski i jego firmy Optimus, ale też przykłady podobnego działania służb można by mnożyć. Po nagłośnieniu w mediach sprawy Optimusa trochę uciszono rozbuchane ego niektórych osób, załatano też kilka dziur w systemie, niemniej problem wraca i ciągle wymaga podjęcia prawnych kroków, które chroniłyby interesy uczciwych przedsiębiorców. Nadal trudno mówić o przejrzystości działań aparatu skarbowego – tajemnica służbowa zamyka usta nawet dziennikarzom. Nadal istnieje mechanizm nagonki, polegającej na przyjmowaniu zadziwiająco zbieżnych stanowisk przez różne służby.

W ostatnich miesiącach można zauważyć inne niepokojące sygnały – układ staje się coraz bardziej zamknięty. Co prawda dopiero na etapie przedkonsultacyjnym, ale już powstał projekt odpowiedzialności spółek i podmiotów zbiorowych, w myśl którego firmy poniosą kary nie tylko za świadome nadużycia członków zarządu, lecz także zaniedbania w nadzorze. Co więcej – jeśli sąd uzna, że spółka nie rokuje poprawy, może nakazać przenieść jej aktywa na rzecz Skarbu Państwa. Eksperci alarmują, że tego typu zapis to otwarta furtka do znacjonalizowania biznesu i eliminowania z rynku niewygodnych dla rządu podmiotów. 

W bieżącym numerze tematem głównym są ułatwienia dla firm, które wprowadziła tzw. konstytucja biznesu i pakiet 100 zmian dla firm, przygotowywany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W obliczu wspomnianego wyżej projektu odpowiedzialności spółek, jak też niepokojących dz iałań ograniczających możliwości optymalizacji zysku, ułatwienia te wydają się być dosyć typowym przykładem zastępczego działania rządu. Są przydatne, a uregulowanie  kwestii nieuczciwych zarządzających na pewno jest potrzebne, ale teraz ważniejsze jest, aby Ustawodawca przystopował działanie aparatu restrykcji, który zaczyna powoli wyniszczać uczciwie prowadzony biznes.

Miłej lektury
Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Warszawskie Śniadanie Podatkowe    
 • Prawo powinno stanowić jedyną granicę optymalizacji – relacja z konferencji „Granice optymalizacji”    

Temat numeru

 • Polska krajem mlekiem i miodem płynącym dla przedsiębiorców – czy na pewno?   
 • Rząd planuje uruchomić nową formę spółki – tzw. Prostą Spółkę Akcyjną    

Podatki

 • Grunt z posadowioną infrastrukturą elektroenergetyczną bez wyższego podatku od nieruchomości    
 • Możliwe obniżenie stawek VAT o jeden procent    
 • Planowane zmiany w podatku od nieruchomości komercyjnych    
 • Danina solidarnościowa wprowadzi trzeci próg podatkowy?    
 • Możliwe odejście od deklaracji VAT    
 • Split payment jak miecz obosieczny    
 • Planowana implementacja dyrektywy UE w kwestii bonów towarowych    
 • „Metodyka” może wskazać przedsiębiorcom sposoby sprawdzania przesłanek należytej staranności    

Media

 • Forbes: Firma w domu. Niemiłe niespodzianki nie tylko dla przedsiębiorców    
 • Forbes: Ulga na złe długi w podatku VAT działa w UE. W Polsce niekoniecznie    

Prawo

 • Leczenie cierpienia przez Ministerstwo Zdrowia    
 • Nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na rynku finansów    
 • Uzyskanie zezwolenia na wykonywanie działalności Zarządzającego ASI    
 • Prokurator jako organ uprawniony do wniesienia aktu oskarżenia w sprawach o przestępstwa skarbowe    

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Vacatio legis tzw. Piątki dla zwierząt ma zostać wydłużone - Russell Bedford https://t.co/nOzI82thiV
RB__Poland Zarząd przymusowy jako zabezpieczenie majątkowe - narzędzie do przejmowania firm czy realna pomoc dla przedsiębiors… https://t.co/qbPT29C5yP
RB__Poland Nieskładanie sprawozdań może się skończyć nawet likwidacją spółki – postępowanie przymuszające z KRS - Russell Bedf… https://t.co/Wydi2GhcZE