RB Magazine numer 40

W I kwartale 2018 r. pojawiło się wiele nowych projektów legislacyjnych, niezwykle istotnych z punktu widzenia pracodawców. Czekają nas m.in. zmiany w prawie zamówień publicznych oraz uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Zestawienie ustaw procedowanych w I kwartale 2018 r. w porównaniu do działań prowadzonych w ostatnim kwartale poprzedniego roku, wskazuje na spowolnienie.

Można się jednak spodziewać wkrótce jego przyspieszenia, co będzie się wiązało z wakacyjną przerwą w pracach parlamentu i koniecznością pilnego uchwalenia szeregu projektów legislacyjnych. Można odnieść niekiedy wrażenie, że prace te zmierzają w jakimś dziwnym kierunku, niekoniecznie na korzyść podatnika. Tak zadziało się w przypadku prac nad ustaleniem procedur kontrolowania przesłanek należytej staranności. W wyniku społecznych konsultacji wypracowano... wskazówki dla kontrolerów. W rezultacie kontrole na pewno będą wzmożone, a przedsiębiorcy nadal nie wiedzą jak mieliby zabezpieczyć swój interes, aby zadowolić Rząd i być należycie starannymi.

W tym numerze zwracamy uwagę na kilka innych problemów, które od lat wzbudzają gorące dyskusje. Jednym z nich jest dopuszczenie tzw. skargi pauliańskiej do postępowań podatkowych. W praktyce oznacza to, że nieruchomość lub działka z długami, otrzymana w darowiźnie czy zakupiona, może ulec egzekucji na rzecz długów, przy czym organ podatkowy ma pierwszeństwo przed innymi wierzycielami. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że korzystanie przez fiskusa z instytucji skargi pauliańskiej, pochodzącej z prawa cywilnego, na zasadzie analogii w postępowaniach podatkowych, wobec braku jasnych regulacji w prawie daninowym, jest niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny oddalił jednak jego interwencję i uznał, że „kwestionowana regulacja nie narusza zasady zaufania jednostki do państwa i stanowionego przez nie prawa”. Zdaje się, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się większej liczby tak rewolucyjnych orzeczeń – o wszyskich ważnych zmianach piszemy na naszej stronie internetowej.

W tym miesiącu sporo się działo – znaleźliśmy się w dwóch najważniejszych rankingach – firm podatkowych według Dziennika Gazeta Prawna i kancelarii prawniczych według Rzeczpospolitej. Aktywnie doradzaliśmy też naszym klientom podczas biznesowych śniadań w Krakowie i w Warszawie, gdzie poruszaliśmy gorącą tematykę cen transferowych i działań kontrolnych, skierowanych na uszczelnianie systemu podatkowego. Ceny transferowe – bieżące zmiany i przykłady przygotowania dokumentacji – to w bieżącym numerze nasz temat przewodni.

Miłej lektury
Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Spotkanie nad dachami Krakowa. Relacja z krakowskiego śniadania prawno-podatkowego
 • Warszawskie Śniadanie Podatkowe  
 • Zespół Russell Bedford w XII Rankingu Firm i Doradców Podatkowych  
 • Ranking kancelarii prawniczych 2018 według Rzeczpospolitej  

Temat numeru

 • Brutto czy netto – ustalanie wartości transakcji dla potrzeb identyfikacji obowiązku dokumentacyjnego   

Podatki

 • Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym
 • Country-by-Country Reporting    
 • OECD publikuje profile krajowe  w zakresie cen transferowych    
 • Sugar tax, czyli jak brytyjski rząd odchudza swój naród     12
 • Nowe zasady w zakresie podatku VAT w przypadku przekazania bonów na towary i usługi    
 • Rząd planuje ograniczać interpretacje podatkowe    
 • TK: skarga pauliańska możliwa również w sprawach podatkowych    
 • MF domaga się corocznej aktualizacji dokumentacji - co to oznacza w praktyce dla podatników    
 • Ustalanie progów dokumentacyjnych po stronie zagranicznego przedsiębiorcy wedle nowej interpretacji MF    

Rachunkowość

 • Inwestorzy kryptowalut nie muszą rozliczać PCC    

Media

 • Forbes: Przedsiębiorca może dostać 10 mln zł kary za „pozorne procedury antykorupcyjne”    
 • Forbes: Nowa forma oszczędności emerytalnych z karą za rozwód    

Prawo

 • Przedsiębiorstwo jako szczególnego rodzaju rzecz w obrocie prawnym, nawet w przypadku dziedziczenia    
 • Interwencja uboczna wspólnika lub akcjonariusza – samoistna czy też nie?   
 • Wyczerpanie prawa ochronnego na znak towarowy    
 • Cena wykupu akcji w procedurze squeeze out powinna być rozstrzygana przez sąd siedziby spółki    
 • Udzielenie absolutorium a odpowiedzialność członków zarządu wobec spółki    
 • NSA oceni legalność podsłuchów    

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
5hreply
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq
RB__Poland Dodatkowe informacje ws. wykazu podatników VAT - Russell Bedford Poland https://t.co/5JGinMFPtd
RB__Poland Russell Bedford na konferencji #Mazurytobiznes. Zobacz fotorelację: https://t.co/mHMjo3qHDd https://t.co/uh8ru9j9dt