RB Magazine numer 37

Początek roku zawsze wiąże się z „udogodnieniami”, jakie szykuje nam rząd. W tym numerze zwracamy uwagę na kilka z nich, w tym „czarną listę podatników VAT” oraz Konstytucję Biznesu. Oto od 13.01.2018 r. obowiązuje zmiana w ustawie z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania  wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (tzw. ustawa STIR). W myśl nowych przepisów szef KAS prowadzi ewidencję podatników, którzy nie uzyskali wpisu jako podatnicy VAT albo też – z różnych względów – stracili prawo do bycia vatowcem. Ma to na celu walkę z wyłudzeniami, która przybiera coraz mocniej paranoidalne formy.

 

„Czarna lista” także pociąga za sobą pewne ryzyko, na które zwraca uwagę Leszek Dutkiewicz (str. 12-13). O STIR i nowych uprawnieniach szefa KAS pisze również Rafał Dąbrowski (str. 14).

Kolejnym narzędziem, w jakie zostali wyposażeni urzędnicy i które ma służyć dobru przedsiębiorców, jest uchwalona 14.11.2017 r. Konstytucja Biznesu. Większość jej zapisów ma wejść w życie od 01.03.br. Natomiast zapowiadana „ulga na start”, niwelująca opłaty ZUS-owskie, będzie funkcjonować od 31.03.2018 r. Konstytucja będzie nowym, ważnym dokumentem odwoławczym, dlatego warto jej się bliżej przyjrzeć, co robimy na str. 20 i kolejnych.

Na początku roku kontynuujemy temat Specjalnych Stref Ekonomicznych – tu kuriozum, podważające zasadność istnienia stref, bo oto Rada Ministrów ma uzyskać możliwość zawieszenia systemu ulg na dowolny okres – pisze o tym Andrzej Dmowski na str. 6-7.

Zapraszamy również do lektury informacji nt. zmian w funkcjonowaniu systemu kas fiskalnych online (str. 8-9), przepisów dotyczących gier hazardowych (str. 10), opodatkowania papierosów bez nikotyny (str. 11), możliwości zwrotu nadpłaty w zakresie podatku od nieruchomości (str. 16-17), a także znaczeniu wytycznych w sprawie cen transferowych dla przed­siębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych, sporządzonych w myśl nowych zasad na 2018 r. (str. 18-19).

W dziale prawnym oprócz tematu Konstytucji dla biznesu poruszamy też temat podziału spółki przez wydzielenie i nowe możliwości interpretacji, jakie otworzył wyrok z dnia 23 marca 2017 r., sygn. akt I CSK 462/16 przez Sąd Najwyższy (str. 24-25).

Jest nam niezmiernie miło, że jeden z naszych autorów, dr Andrzej Dmowski, systematycznie udziela się na łamach magazynu Forbes. Jako że jego artykuły poruszają ważkie kwestie, w RB Magazine przytaczamy treść dwóch z nich – pierwszy skupia się na kwestii uszczelniania podatków kosztem firm rodzinnych (str. 26), kolejny na kontrowersyjnym temacie omijania zakazu handlu w niedzielę (str. 27-28).

W myśl zasady Briana Tracy`ego „kiedy to możliwe, chwal publicznie” pragniemy podzielić się z czytelnikami naszymi sukcesami. Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny znaleźliśmy się w ważnym rankingu – tym razem w Top 20 największych firm księgowości (The Accountancy Age Top 20 International Networks 2017). Zapraszamy gorąco do przeglądania katalogów szkoleń Russell Bedford, a przede wszystkim do korzystania z tychże szkoleń, które są okazją do zdobycia wiedzy, ale też do spotkania z naszym zespołem, bo najważniejsze jest nie to, aby poznać i umieć wdrożyć nową ustawę, ale to by nakręcać biznes siłą kontaktów międzyludzkich.

Miłej lektury,
Wojciech Ośka

Spis treści

Russell Bedford News

 • Russell Bedford w TOP 20 nawiększych firm branży księgowości
 • Russell Bedford to przede wszystkim pracownicy!
 • Katalogi szkoleń styczeń-marzec 2018

Temat numeru

 • FORBES: Nowe komplikacje wokół specjalnych stref ekonomicznych. Mogą zniechęcić inwestorów

Podatki

 • Kasy fiskalne ON-LINE – jakie konsekwencje niesie ze sobą planowana automatyzacja przesyłu danych z kas fiskalnych?
 • Rosyjska ruletka z przepisami dot. gier hazardowych
 • Papierosy bez nikotyny również opodatkowane akcyzą
 • Czarna lista podatników VAT uruchomiona przez Ministra FinansóW
 • STIR oraz nowe uprawnienia KAS
 • Stacja transformatorowa a możliwość zwrotu nadpłaty podatku – uwaga niektóre terminy mijają już 27 stycznia!
 • Znaczenie Wytycznych OECD z lipca 2017 roku dla procedury sporządzania dokumentacji podatkowych sporządzanych według nowych zasad za 2017 rok.

Prawo

 • Konstytucja biznesu - nowe prawo dla przedsiębiorców
 • Podział spółki przez wydzielenie, a odpowiedzialność za zobowiązania nieprzypisane w planie podziału

Media

 • FORBES: Uszczelnianie podatków kosztem firm rodzinnych – rząd wycofuje regulacje dopiero po ich uchwaleniu
 • FORBES: Omijanie zakazu handlu w niedzielę. Prawnicza zagadka bez rozwiązania

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Brak zgody na dokonanie czynności na rzecz członka zarządu spółki nie powoduje nieważności czynności dokonanej na r… https://t.co/BjWsybo7j4
RB__Poland Nowe przepisy dotyczące magazynu call-off stock już obowiązują - Russell Bedford https://t.co/t0wGajH6KO
RB__Poland @PolskaPolicja Policja nie powinna pozwalać na komentarze bazujące na mowie nienawiści, a pod tymi dwoma wybiórczym… https://t.co/rMglFDjqmQ
RB__Poland Feedforward zamiast feedbacku – jak zwiększyć efektywność organizacji - Russell Bedford https://t.co/UYkn6qWxBx