RB Magazine numer 37

Początek roku zawsze wiąże się z „udogodnieniami”, jakie szykuje nam rząd. W tym numerze zwracamy uwagę na kilka z nich, w tym „czarną listę podatników VAT” oraz Konstytucję Biznesu. Oto od 13.01.2018 r. obowiązuje zmiana w ustawie z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania  wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (tzw. ustawa STIR). W myśl nowych przepisów szef KAS prowadzi ewidencję podatników, którzy nie uzyskali wpisu jako podatnicy VAT albo też – z różnych względów – stracili prawo do bycia vatowcem. Ma to na celu walkę z wyłudzeniami, która przybiera coraz mocniej paranoidalne formy.

 

„Czarna lista” także pociąga za sobą pewne ryzyko, na które zwraca uwagę Leszek Dutkiewicz (str. 12-13). O STIR i nowych uprawnieniach szefa KAS pisze również Rafał Dąbrowski (str. 14).

Kolejnym narzędziem, w jakie zostali wyposażeni urzędnicy i które ma służyć dobru przedsiębiorców, jest uchwalona 14.11.2017 r. Konstytucja Biznesu. Większość jej zapisów ma wejść w życie od 01.03.br. Natomiast zapowiadana „ulga na start”, niwelująca opłaty ZUS-owskie, będzie funkcjonować od 31.03.2018 r. Konstytucja będzie nowym, ważnym dokumentem odwoławczym, dlatego warto jej się bliżej przyjrzeć, co robimy na str. 20 i kolejnych.

Na początku roku kontynuujemy temat Specjalnych Stref Ekonomicznych – tu kuriozum, podważające zasadność istnienia stref, bo oto Rada Ministrów ma uzyskać możliwość zawieszenia systemu ulg na dowolny okres – pisze o tym Andrzej Dmowski na str. 6-7.

Zapraszamy również do lektury informacji nt. zmian w funkcjonowaniu systemu kas fiskalnych online (str. 8-9), przepisów dotyczących gier hazardowych (str. 10), opodatkowania papierosów bez nikotyny (str. 11), możliwości zwrotu nadpłaty w zakresie podatku od nieruchomości (str. 16-17), a także znaczeniu wytycznych w sprawie cen transferowych dla przed­siębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych, sporządzonych w myśl nowych zasad na 2018 r. (str. 18-19).

W dziale prawnym oprócz tematu Konstytucji dla biznesu poruszamy też temat podziału spółki przez wydzielenie i nowe możliwości interpretacji, jakie otworzył wyrok z dnia 23 marca 2017 r., sygn. akt I CSK 462/16 przez Sąd Najwyższy (str. 24-25).

Jest nam niezmiernie miło, że jeden z naszych autorów, dr Andrzej Dmowski, systematycznie udziela się na łamach magazynu Forbes. Jako że jego artykuły poruszają ważkie kwestie, w RB Magazine przytaczamy treść dwóch z nich – pierwszy skupia się na kwestii uszczelniania podatków kosztem firm rodzinnych (str. 26), kolejny na kontrowersyjnym temacie omijania zakazu handlu w niedzielę (str. 27-28).

W myśl zasady Briana Tracy`ego „kiedy to możliwe, chwal publicznie” pragniemy podzielić się z czytelnikami naszymi sukcesami. Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny znaleźliśmy się w ważnym rankingu – tym razem w Top 20 największych firm księgowości (The Accountancy Age Top 20 International Networks 2017). Zapraszamy gorąco do przeglądania katalogów szkoleń Russell Bedford, a przede wszystkim do korzystania z tychże szkoleń, które są okazją do zdobycia wiedzy, ale też do spotkania z naszym zespołem, bo najważniejsze jest nie to, aby poznać i umieć wdrożyć nową ustawę, ale to by nakręcać biznes siłą kontaktów międzyludzkich.

Miłej lektury,
Wojciech Ośka

Spis treści

Russell Bedford News

 • Russell Bedford w TOP 20 nawiększych firm branży księgowości
 • Russell Bedford to przede wszystkim pracownicy!
 • Katalogi szkoleń styczeń-marzec 2018

Temat numeru

 • FORBES: Nowe komplikacje wokół specjalnych stref ekonomicznych. Mogą zniechęcić inwestorów

Podatki

 • Kasy fiskalne ON-LINE – jakie konsekwencje niesie ze sobą planowana automatyzacja przesyłu danych z kas fiskalnych?
 • Rosyjska ruletka z przepisami dot. gier hazardowych
 • Papierosy bez nikotyny również opodatkowane akcyzą
 • Czarna lista podatników VAT uruchomiona przez Ministra FinansóW
 • STIR oraz nowe uprawnienia KAS
 • Stacja transformatorowa a możliwość zwrotu nadpłaty podatku – uwaga niektóre terminy mijają już 27 stycznia!
 • Znaczenie Wytycznych OECD z lipca 2017 roku dla procedury sporządzania dokumentacji podatkowych sporządzanych według nowych zasad za 2017 rok.

Prawo

 • Konstytucja biznesu - nowe prawo dla przedsiębiorców
 • Podział spółki przez wydzielenie, a odpowiedzialność za zobowiązania nieprzypisane w planie podziału

Media

 • FORBES: Uszczelnianie podatków kosztem firm rodzinnych – rząd wycofuje regulacje dopiero po ich uchwaleniu
 • FORBES: Omijanie zakazu handlu w niedzielę. Prawnicza zagadka bez rozwiązania

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
14hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB