RB Magazine numer 34

Na wstępie pragnę Państwa serdecznie przywitać jako nowa Redaktor Naczelna RB Magazine, a także z wielką radością poinformować, że Russell  Bedford w partnerstwie z Kancelarią Radców Prawnych J.Chruściel, E.Miszczyk-Wróbel otworzyło nowe biuro w Krakowie, o którym piszemy w dziale Russell Bedford News.

Wiodącym tematem 34 wydania RB Magazine jest nowelizacja prawa ochrony danych osobowych od maja 2018 roku.  Po ponad czteroletnim procesie kształtowania nowych regulacji przyjęte zostało ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, zwane w skrócie RODO. Temat ten przybliżają Państwu dr Maciej Chakowski wraz z Katarzyną Ziółkowska w artykule „RODO 2018 i zmiany w zakresie ochrony danych osobowych zagrożeniem dla polskich pracodawców?”. Nowe przepisy wejdą w życie 25 maja 2018 r. dlatego też Russell Bedford Akademia organizuje Warszawskie Śniadanie prawno-informatyczne z zakresu danych osobowych, które już na moment publikacji magazynu spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wśród wielu firm.

Serdecznie zachęcam Państwa również do zapoznania się z nowymi działami, które pojawiły się w niniejszym numerze. Pierwszym z nich są MEDIA, znajdą tam Państwo wszelkie artykuły autorstwa naszych  pracowników, które zostały opublikowane przez znane magazyny branżowe. Tym razem są to cztery artykuły autorstwa Prezesa Zarządu drAndrzeja Dmowskiego, wydane na łamach Forbse.pl. Pan Mecenas Dmowski omawia kwestie ukrócenia praktyki transferowania zysków za granicę przez Ministerstwo Finansów, projekty zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, projekt nowej Ordynacji podatkowej oraz nową inicjatywę Ministra Morawieckiego. Kolejną nowością jest dział Twoja firma,  a w nim poruszony zostaje temat cash poolingu, który referuje dr Adam Jaroszyński. Ostatnia, trzecia część artykułu ukaże się już w kolejnym wydaniu RB Magazine.

Zaglądając do działu podatkowego warto zatrzymać się na chwilę przy temacie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, obowiązującej już ponad rok. Jakie są najczęściej praktykowane przykłady zastosowania przepisów klauzuli? Odpowiedź na to, a także inne pytania znajdą Państwo w artykule autorstwa Rafała Dąbrowskiego. Z kolei Leszek Dutkiewicz pochyla się nad pracami Ministerstwa Finansów dotyczącymi wzoru formularza powiadomienia CBC oraz nad problemami z tego wynikającymi.

Aktualne dyskusje na arenie politycznej nad ustawą o Sądzie Najwyższym wzbudzają wiele kontrowersji, dlatego też dział prawny nie mógł nie wspomnieć o wprowadzeniu nowego środka odwoławczego jakim jest skarga nadzwyczajna. Problematykę tę wyczerpująco omawia Patrycja Łepkowska w swoim artykule „Prezydencka propozycja wprowadzenia instytucji skargi nadzwyczajnej”. Emilia Pasławska natomiast bierze pod lupę nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kodeksu pracy z dn. 13 czerwca 2017r., analizując nowe uprawnienia ZUS. 

In the International section we write of the Russell Bedford member firm in Mexico who was in the top of 10 consulting firm by the IAB biuletyn. In the second of articles you can read about increase of trade barriers in UE.

Te oraz wiele innych, równie interesujących artykułow ukazało się w 34 wydaniu RB Magazine.

Miłej lektury,
Sylwia Bartoszuk
Redaktor naczelna

Spis treści

Russell Bedford News

 • Krakowska Kancelaria Radców Prawnych J. Chruściel E. Miszczyk-Wróbel łączy siły z Russell Bedford
 • Fotorelacja z Kongresu Prawa Pracy 2018

Temat numeru

 • RODO 2018 i zmiany w zakresie ochrony danych osobowych zagrożeniem dla polskich pracodawców?

Podatki

 • Powiadomienie CBC dotyczące obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów - prace nad wzorem formularza - aktualizacja
 • Przeciwdziałanie unikania opodatkowania
 • Utylizacja wadliwych towarów w kosztach uzyskania przychodu
 • Postępowania karne skarbowe i kontrole podatkowe coraz bardziej dotkliwe
 • Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - aktualna praktyka organów podatkowych oraz sądów
 • Odmowa prawa do odliczenia VAT przez fiskusa, a orzecznictwo TSUE
 • Opinie zabezpieczające
 • Specyficzne cechy polskiego systemu interpretacji podatkowych
 • Dobra wiara jako ochrona przed sankcją VAT

Prawo

 • Przerzucenie odpowiedzialności płatnika składek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych na innego pracodawcę
 • Prezydencka propozycja wprowadzenia instytucji skargi nadzwyczajnej
 • Będzie łatwiej odzyskać dług
 • Praktyczne aspekty kontroli i odwołań od decyzji ZUS w zakresie podważenia decyzji
 • Pakiet wierzycielski ułatwi odzyskiwanie długów

Media

 • FORBES: Pięćdziesiąt ułatwień za 2,5 mld zł tylko dla uczciwych. Nowa inicjatywa ministra Morawieckiego
 • FORBES: Rząd chce ukrócić stosowanie optymalizacji podatkowych. Ale projekty Morawieckiego wzajemnie się wykluczają
 • FORBES: Zagranica gotówki nie zabierze. Cios Ministerstwa w korporacyjne spekulacje
 • FORBES: Nowa Ordynacja podatkowa. „Nie chodzi o nowelizację, to rewolucja”

Twoja firma

 • Cash pooling od ponad 20 lat na polskim rynku - część I terminologia i podział
 • Cash pooling od ponad 20 lat na polskim rynku - część II pooling rzeczywisty

International

 • Protectionism – on the rise?
 • Russell Bedford jumps into Top 10 of networks in Mexico

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter