RB Magazine numer 32

Tematem przewodnim bieżącego numeru jest iście szaleńcza walka Ministerstwa z wyłudzaniami VAT. KAS działa w tym zakresie dosyć imponująco, co można prześledzić w informacjach, jakie MF przekazuje informacji publicznej.

 

Przykładowo działania operacyjne doprowadziły do zatrzymania grupy przestępczej, wprowadzającej do obrotu nielegalne paliwa, która uszczupliła Skarb Państwa o kwotę co najmniej 15,4 mln zł. Takie zatrzymania są ze wszech miar słuszne. Problem pojawia się, kiedy dotykają uczciwych przedsiębiorców, którzy są uwikłani w działania przestępcze nie ze swojej winy. Jako element karuzeli podatkowej mogą zostać objęci konfiskatą rozszerzoną i w jednej chwili stracić cały dorobek. O tym, jak można dostać rykoszetem wchodząc przypadkiem na pole bitwy pomiędzy Rząd a grupy przestępcze piszemy w artykule „Nowe wytyczne Prokuratora Generalnego w walce z wyłudzeniami – konfiskata rozszerzona”. Temat porusza też dr Andrzej Dmowski w materiale „Wojna z wyłudzeniami VAT. Jak udowodnić działalność poza światem przestępczym”, a także artykuł „Nowa broń w rękach fiskusa – klauzula obejścia prawa”. Jak się okazuje klauzula ta została tak rozszerzona, że teraz każda niemal transakcja z zagranicznym przedsiębiorcą może zostać uznana za nadużycie. Kontrola może wykazać, że nie znalazła biznesowego i/lub ekonomicznego uzasadnienia dla takich nabyć od podmiotów zagranicznych, i można było nabyć podobne towary i usługi od podmiotów krajowych. Tak silna ingerencja w wolny rynek (wolny raczej tylko teoretycznie) jest przedmiotem sporów, jak zresztą wiele innych regulacji, które narzuca klauzula obejścia prawa.

W tym numerze zwracamy też uwagę na ustawę z dnia 7.04.2017 r., dotyczącą dochodzenia wierzytelności. Będziemy się przyglądać temu zagadnieniu, ponieważ w kolejnych miesiącach będą wchodzić w życie nowe elementy „pakietu wierzycielskiego”.

In the international section we discuss this month cross-border brands, transfer pricing and the impact of BEPS on them, and data analysis in companies

Miłej lektury
Katarzyna Kowalczyk
Redaktor naczelna

W numerze

 • Wojna z wyłudzeniami VAT. Jak udowodnić działalność poza światem przestępczym
 • Nowa broń w rękach fiskusa - klauzula obejścia prawa
 • Oszacowanie dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi – przykład zastosowania w praktyce przez organy podatkowe
  Niedorzeczności w ustawie o podatku VAT
 • To podatnik decyduje jaki podatek zapłaci z tytułu najmu lokalu mieszkalnego
 • Zwolnienie paliwa lotniczego z akcyzy
 • Nowe wytyczne prokuratora generalnego w walce z wyłudzeniem VAT – konfiskata rozszerzona
 • Sankcje podatkowe, karne skarbowe oraz karne za nieprawidłowości w zakresie rozliczenia podatku VAT
 • Składki od wynagrodzeń osób zatrudnionych przez podwykonawców
 • Będzie łatwiej odzyskać dług
 • Dobra wiara jako ochrona przed sankcją VAT
 • Cross-border brands, transfer pricing and the impact of BEPS
 • Data analytics – rising up the corporate agenda
 • Idea Asesores increases Russell Bedford presence in Spain

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
14hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB