RB Magazine numer 31

Sprytna polityka rządu ma utwierdzić obywateli w przekonaniu, że budżet ma się świetnie, najlepiej od lat. To zresztą zawsze priorytet każdego z rządów, tyle że obecny ma w tej mierze nieliche sukcesy. 9 sierpnia 2017 r. wiceminister finansów Paweł Gruza i dyrektor Departamentu Poboru Podatków w MF Tomasz Strąk, podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów, przedstawili dane dotyczące dochodów i zwrotów w VAT od 2007 roku. Faktycznie dane wskazują na uszczelnienie systemu.

 

Rządowa prezentacja pokazuje, że o ile w 2008 r. dochody wyniosły 53 458 mln zł, to tylko w pierwszym półroczu 2017 wyniosły 80 027. Uszczelnianie systemu na razie odbywa się drogą bezwględnego ścigania przestępców podatkowych, o czym systematycznie donosi biuletyn resortu. Inne pomysły, jakie ma rząd to wprowadzenie split payment, a także ustawowe ograniczenie możliwości zaliczania przez osoby prawne wypłat nagród i premii dla pracowników ze swojego zysku, o czym w tym numerze pisze Rafał Dąbrowski.

W amoku zmian w sądownictwie, podpisano ustawę, która ma poważną usterkę, a dotyczy innego rządowego projektu, to jest Mieszkania Plus. Tu także obwieszczono sukces, ale i tu ucierpieć mogą obywatele – przeczytacie Państwo o tym na stronach 14 i 15, w artykule autorstwa dr Andrzeja Dmowskiego.

Finally, we invite our English-speaking readers to the new magazine section, entitled „International”. Each month, there will be articles in our pages in English.

Miłej lektury
Katarzyna Kowalczyk
Redaktor naczelna

W numerze

  • Czy uszczelnienie VAT faktycznie wpływa na wzrost dochodów budżetowych, czy to tylko marketing rządu?
  • Zmiany w podatkowym ujęciu wypłat nagród i premii dla pracowników
  • Zmiany w podatkowym ujęciu wypłat nagród i premii dla pracowników
  • Obowiązki dokumentacyjne uprawniające do zerowej stawki VAT w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
  • Zwolnienie z VAT zajęć sportowych o charakterze rehabilitacyjnym lub leczniczym
  • Akcyza wobec sprzedaży alkoholu rozlewanego bezpośrednio przed sprzedażą
  • Eksmisja ekspresowa uchwalona w cieniu dobrej zmiany
  • Autorskie prawa majątkowe w nowym prawie o ustroju sądów powszechnych – kto by tu zaglądał?
  • Four things to know before investing in Canada
  • Russell Bedford expands in Brazi
  • Recently appointed Russell Bedford CEO visits St Petersburg firm
  • Reasons Why the Finance Function Is Ready for Disruption

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland W Russell Bedford Poland nie zwalniamy tempa! - Russell Bedford https://t.co/INecZCTW7D
5hreply
RB__Poland Wyższa akcyza na samochody używane ma zablokować ich sprowadzanie z Niemiec - Russell Bedford https://t.co/apiuekpNHy
9hreply
RB__Poland Podatki zagraniczne: łatanie budżetu podwyżką podatków – tak to się robi w Rosji - Russell Bedford https://t.co/JAnmw9XYFf
RB__Poland Vacatio legis tzw. Piątki dla zwierząt ma zostać wydłużone - Russell Bedford https://t.co/nOzI82thiV