RB Magazine numer 31

Sprytna polityka rządu ma utwierdzić obywateli w przekonaniu, że budżet ma się świetnie, najlepiej od lat. To zresztą zawsze priorytet każdego z rządów, tyle że obecny ma w tej mierze nieliche sukcesy. 9 sierpnia 2017 r. wiceminister finansów Paweł Gruza i dyrektor Departamentu Poboru Podatków w MF Tomasz Strąk, podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów, przedstawili dane dotyczące dochodów i zwrotów w VAT od 2007 roku. Faktycznie dane wskazują na uszczelnienie systemu.

 

Rządowa prezentacja pokazuje, że o ile w 2008 r. dochody wyniosły 53 458 mln zł, to tylko w pierwszym półroczu 2017 wyniosły 80 027. Uszczelnianie systemu na razie odbywa się drogą bezwględnego ścigania przestępców podatkowych, o czym systematycznie donosi biuletyn resortu. Inne pomysły, jakie ma rząd to wprowadzenie split payment, a także ustawowe ograniczenie możliwości zaliczania przez osoby prawne wypłat nagród i premii dla pracowników ze swojego zysku, o czym w tym numerze pisze Rafał Dąbrowski.

W amoku zmian w sądownictwie, podpisano ustawę, która ma poważną usterkę, a dotyczy innego rządowego projektu, to jest Mieszkania Plus. Tu także obwieszczono sukces, ale i tu ucierpieć mogą obywatele – przeczytacie Państwo o tym na stronach 14 i 15, w artykule autorstwa dr Andrzeja Dmowskiego.

Finally, we invite our English-speaking readers to the new magazine section, entitled „International”. Each month, there will be articles in our pages in English.

Miłej lektury
Katarzyna Kowalczyk
Redaktor naczelna

W numerze

 • Czy uszczelnienie VAT faktycznie wpływa na wzrost dochodów budżetowych, czy to tylko marketing rządu?
 • Zmiany w podatkowym ujęciu wypłat nagród i premii dla pracowników
 • Zmiany w podatkowym ujęciu wypłat nagród i premii dla pracowników
 • Obowiązki dokumentacyjne uprawniające do zerowej stawki VAT w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
 • Zwolnienie z VAT zajęć sportowych o charakterze rehabilitacyjnym lub leczniczym
 • Akcyza wobec sprzedaży alkoholu rozlewanego bezpośrednio przed sprzedażą
 • Eksmisja ekspresowa uchwalona w cieniu dobrej zmiany
 • Autorskie prawa majątkowe w nowym prawie o ustroju sądów powszechnych – kto by tu zaglądał?
 • Four things to know before investing in Canada
 • Russell Bedford expands in Brazi
 • Recently appointed Russell Bedford CEO visits St Petersburg firm
 • Reasons Why the Finance Function Is Ready for Disruption

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
5hreply
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq
RB__Poland Dodatkowe informacje ws. wykazu podatników VAT - Russell Bedford Poland https://t.co/5JGinMFPtd
RB__Poland Russell Bedford na konferencji #Mazurytobiznes. Zobacz fotorelację: https://t.co/mHMjo3qHDd https://t.co/uh8ru9j9dt