RB Magazine numer 73

Pandemia, COVID-19 to najczęściej powtarzane słowa w minionym roku, a w 2021 kolejny będzie zapewne „postpandemiczny”, a także „nowy ład”, bo pod takim tytułem powstaje rządowy plan powrotu do normalności po globalnej zapaści.

 

Sporo na tym zyskamy, bo cyfryzacja już poszła mocno do przodu, ale możemy też stracić. O tych szansach i zagrożeniach odnośnie do informatyzacji sądów pisze w raporcie „Sądy dostępne przez Internet” Fundacja Courtch Watch. Jako szansę widzi się tu prowadzenie akt wyłącznie w postaci cyfrowej, przy jednoczesnym ujednoliceniu kompleksowego systemu informatycznego wymiaru sprawiedliwości. System taki pomógłby też w kontakcie obywateli z sądami, co mogłoby przyspieszyć postępowania. Ta droga wydaje się bardziej zgodna z prawem niż ta zakładająca rozszerzenie zakresu wyłączania jawności procesu cywilnego, co pada jako propozycja w projekcie noweli kodeksu prawa cywilnego. Widzimy już pewne kroki zmierzające do scentralizowania systemu, a jednym z nich jest zmiana właściwości urzędów, o której piszemy w tym numerze. Zamiar ujednolicenia systemu naszym zdaniem mocno się tu rozmył, a wprowadzenie 19 nowych, wyspecjalizowanych urzędów jest raczej sprzeczne z ideą centralizacji.

W tym numerze skupiamy się też na zmianach, które interesują VAT-owców, a więc podzielonej płatności, faktur korygujących czy dostaw łańcuchowych. Zmiany w tym zakresie pojawiają się zawsze w pierwszym kwartale nowego roku, są niejako wpisane w rytm pracy rządu i już jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Odnotowujemy ich wady i zalety.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Temat numeru

  • VAT 2021 podsumowanie zmian. Faktury korygujące. Dostawy łańcuchowe

Podatki

  • Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych
  • Od tego roku jeden Urząd Skarbowy dla największych podatników
  • Podsumowanie zmian w mechanizmie podzielonej płatności

Prawo

  • Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa
  • Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową
  • Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany
  • 5 najważniejszych zmian w prawie pracy w 2021
  • Prosta spółka akcyjna jako nowa forma prowadzenia działalności ruszy dopiero od lipca

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O