RB Magazine numer 53

Wchodzimy w sezon ogórkowy po burzliwym maju, zakończonym podpisaniem przez Prezydenta ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Niektórzy nasi czytelnicy zapewne jeszcze walczą z eKRS, a inni już zaczęli urlopy. Z doświadczenia wiemy jednak, że rząd i urzędy nie zważają na rozluźnioną wakacyjną atmosferę. W razie czego – trzymamy rękę na pulsie.

Elektroniczny system składania sprawozdań spędza sen z oczu wielu naszych czytelników i klientów. Codziennie pomagamy w przejściu procedur, ale czasami trafiamy na mury nie do przejścia. O jednym z nich pisała Gazeta Prawna – oto sprawozdania zostają odrzucane z powodu błędu w strukturze. Odrzucenie skutkuje koniecznością przygotowania nowej dokumentacji i zatwierdzenia jej przez zwyczajne zgromadzenie wspólników, które jako zwołane po raz drugi mogłoby zostać uznane za niedopuszczalne. Ponowne zebranie musiałoby mieć formę nadzwyczajnego zgromadzenia, a takie nie może zatwierdzić sprawozdania finansowego. Podobnie patowe sytuacje napotykamy przy raportowaniu schematów MDR, a patrząc na zapisy wspomnianej noweli ustawy o podatku od towarów i usług jesteśmy przekonani, że i ona przysporzy nam sporo pracy. Na mocy ustawy Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi już elektroniczny wykaz podatników VAT, a to pociąga za sobą przeróżne konsekwencje, np. brak możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wyżej wymienionym wykazie. Mamy więc nowy obowiązek wrzucony do ogródka należytej staranności. Na całe szczęście – fiskus czuwa i radzi, co ma zagwarantować między innymi wprowadzenie w nowej ordynacji narzędzia umowy podatkowej (patrz str. 15).

Można stwierdzić, że skala nadużyć VAT-owskich jest faktycznie ogromna, o czym mówił mecenas Andrzej Dmowski podczas II edycji Forum Podatkowego. Trzymamy więc kciuki za to, aby pomysły ekspertów odbudowały zaufanie na linii uczciwi przedsiębiorcy-rząd i stały się w końcu wartościową pomocą w zwalczaniu przestępstw podatkowych. W tym celu warto rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, do czego gorąco państwa zachęcamy – zawsze chętnie czytamy wasze uwagi i komentarze.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Międzynarodowa Konferencja Podatkowa EMEA 2019: Nicea, Francja
 • Forum Podatkowe Poznań 2019 już za nami!!

Temat numeru

 • Skutki implementacji dyrektywy ATAD do polskiego systemu prawnego

Podatki

 • Split payment zamiast odwrotnego obciążenia. Nowelizacja prawa podatkowego skierowana do opiniowania
 • Wyrok TSUE zmieni zasady rozliczania kart paliwowych
 • Umowa podatkowa – próba zacieśnienia więzi fiskusa i podatnika

Edukacja

 • Skąd wziąć pieniądze na szkolenia – dofinansowania dla małych firm

Prawo

 • Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwość dotyczącą możliwości zaskarżenia postanowienia o ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego w toku postępowania upadłościowego
 • Sąd Najwyższy w sprawie dopuszczalności prowadzenia sprzedaży w niedzielę niehandlową
 • Pracownik czy przedsiębiorca? Umowa o pracę a umowa o współpracę w aktualnym orzecznictwie
 • Szczególna forma czynności prawnej przy powoływaniu pełnomocnika spółki

Kariera i HR

 • W sektorze prawno-podatkowym brakuje odpowiednich kandydatów do pracy

Rachunkowość

 • Warsztaty samochodowe pójdą na pierwszy ogień we wdrażaniu kas online
 • Nowy świat fakturowania elektronicznego
 • Dostosuj wpis do KRS by uniknąć kary grzywny

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wstąpienie wspólników w prawa i obowiązki spółki jawnej w przypadku jej rozwiązania bez przeprowadzenia postępowani… https://t.co/mbakVLbbF6
RB__Poland Formularz ZAW-NR jest już dostępny – jak dokonać zawiadomienia o płatności na rachunek spoza „Białej listy” VAT? -… https://t.co/bTUJV8gxdK
RB__Poland Uchwała SN: Małżonek dłużnika jest dłużnikiem odpowiadającym za długi z majątku wspólnego małżonków - Russell Bedfo… https://t.co/kRTtvXkwmG