RB Magazine numer 53

Wchodzimy w sezon ogórkowy po burzliwym maju, zakończonym podpisaniem przez Prezydenta ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Niektórzy nasi czytelnicy zapewne jeszcze walczą z eKRS, a inni już zaczęli urlopy. Z doświadczenia wiemy jednak, że rząd i urzędy nie zważają na rozluźnioną wakacyjną atmosferę. W razie czego – trzymamy rękę na pulsie.

Elektroniczny system składania sprawozdań spędza sen z oczu wielu naszych czytelników i klientów. Codziennie pomagamy w przejściu procedur, ale czasami trafiamy na mury nie do przejścia. O jednym z nich pisała Gazeta Prawna – oto sprawozdania zostają odrzucane z powodu błędu w strukturze. Odrzucenie skutkuje koniecznością przygotowania nowej dokumentacji i zatwierdzenia jej przez zwyczajne zgromadzenie wspólników, które jako zwołane po raz drugi mogłoby zostać uznane za niedopuszczalne. Ponowne zebranie musiałoby mieć formę nadzwyczajnego zgromadzenia, a takie nie może zatwierdzić sprawozdania finansowego. Podobnie patowe sytuacje napotykamy przy raportowaniu schematów MDR, a patrząc na zapisy wspomnianej noweli ustawy o podatku od towarów i usług jesteśmy przekonani, że i ona przysporzy nam sporo pracy. Na mocy ustawy Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi już elektroniczny wykaz podatników VAT, a to pociąga za sobą przeróżne konsekwencje, np. brak możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wyżej wymienionym wykazie. Mamy więc nowy obowiązek wrzucony do ogródka należytej staranności. Na całe szczęście – fiskus czuwa i radzi, co ma zagwarantować między innymi wprowadzenie w nowej ordynacji narzędzia umowy podatkowej (patrz str. 15).

Można stwierdzić, że skala nadużyć VAT-owskich jest faktycznie ogromna, o czym mówił mecenas Andrzej Dmowski podczas II edycji Forum Podatkowego. Trzymamy więc kciuki za to, aby pomysły ekspertów odbudowały zaufanie na linii uczciwi przedsiębiorcy-rząd i stały się w końcu wartościową pomocą w zwalczaniu przestępstw podatkowych. W tym celu warto rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, do czego gorąco państwa zachęcamy – zawsze chętnie czytamy wasze uwagi i komentarze.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Międzynarodowa Konferencja Podatkowa EMEA 2019: Nicea, Francja
 • Forum Podatkowe Poznań 2019 już za nami!!

Temat numeru

 • Skutki implementacji dyrektywy ATAD do polskiego systemu prawnego

Podatki

 • Split payment zamiast odwrotnego obciążenia. Nowelizacja prawa podatkowego skierowana do opiniowania
 • Wyrok TSUE zmieni zasady rozliczania kart paliwowych
 • Umowa podatkowa – próba zacieśnienia więzi fiskusa i podatnika

Edukacja

 • Skąd wziąć pieniądze na szkolenia – dofinansowania dla małych firm

Prawo

 • Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwość dotyczącą możliwości zaskarżenia postanowienia o ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego w toku postępowania upadłościowego
 • Sąd Najwyższy w sprawie dopuszczalności prowadzenia sprzedaży w niedzielę niehandlową
 • Pracownik czy przedsiębiorca? Umowa o pracę a umowa o współpracę w aktualnym orzecznictwie
 • Szczególna forma czynności prawnej przy powoływaniu pełnomocnika spółki

Kariera i HR

 • W sektorze prawno-podatkowym brakuje odpowiednich kandydatów do pracy

Rachunkowość

 • Warsztaty samochodowe pójdą na pierwszy ogień we wdrażaniu kas online
 • Nowy świat fakturowania elektronicznego
 • Dostosuj wpis do KRS by uniknąć kary grzywny

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dodatkowe informacje ws. wykazu podatników VAT - Russell Bedford Poland https://t.co/5JGinMFPtd
18hreply
RB__Poland Russell Bedford na konferencji #Mazurytobiznes. Zobacz fotorelację: https://t.co/mHMjo3qHDd https://t.co/uh8ru9j9dt
23hreply
RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n