RB Magazine numer 48

Powoli zapowiadane zmiany wymierzone w przestępców podatkowych stają się faktem. I zgodnie z przewidywaniami uderzają rykoszetem w uczciwie prowadzone firmy.

STIR funkcjonuje już od kilku miesięcy i nie jest wolny od wad. Analizując transakcje bankowe, wybiera te, które wyglądają podejrzanie. Na podstawie samego tylko podejrzenia, „możliwości” wykorzystania przez przedsiębiorcę czy przedsiębiorstwo konta bankowego do celów wyłudzeń skarbowych, Skarbówka może zablokować firmowe konto już nie tylko na 72 godziny, ale na 3 miesiące. Nie musi przy tym w ogóle prowadzić postępowania, co potwierdził wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt: III SA/Wa 2057/18).

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został umieszczony projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, który to zakłada kolejne utrudnienia. Czytając między wierszami, dowiadujemy się, że dokumentacja księgowa będzie musiała być przechowywana dłużej niż obecnie, bo też wydłuża się okres przedawnienia – w większości przypadków będzie wynosił 10 lat. Kolejny przepis nowelizacji, który budzi wątpliwości, zakłada przepadek pojazdu służącego do przemytu. Dziś pojazd podlega przepadkowi jedynie w sytuacji, gdy został specjalnie przerobiony do celów przemytu – wyposażony w specjalne skrytki. Po zmianie przepisów przemytnik będzie mógł również stracić auto, gdy np. schowa przemycane rzeczy w zagłówku fotela, a więc bez większych przeróbek pojazdu. Teoretycznie może więc stracić na rzecz Skarbu Państwa auto firma, która nie miała pojęcia o procederze do jakiego ono służyło.

Jak słusznie zauważono, podatnicy nie mają obrońcy, który chroniłby ich interes. Bywa, że zasądzane wyroki, zgodne z często nieprecyzyjnym prawem, ale niekoniecznie ze stanem faktycznym, niszczą interesy budowane przez dziesiątki lat. W sukurs ma przyjść przedsiębiorcom Rzecznik Praw Podatnika, jednak ten będzie funkcjonował wedle założeń od 2020 roku. Zanim ruszy biuro supermena podatników, musimy więc jeszcze przeżyć cały 2019. W tym celu trzymajmy rękę na pulsie, aby nie wpaść w legislacyjne pułapki. O większości z nich piszemy w naszym magazynie, jak też w recenzowanym miesięczniku „Doradztwo Prawne i Podatkowe RB Biuletyn” – obydwie publikacje mogą Państwo za darmo pobierać z naszej strony internetowej.

Miłej lektury
Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Grupa Russell Bedford w Polsce. Nagrody i osiągnięcia
 • Russell Bedford publikuje wyniki za 2018 rok - ponad 18-procentowy wzrost sieci

Temat numeru

 • Exit tax w prawie polskim na tle wyroków TSUE w przedmiotowym zakresie

Podatki

 • Przedsiębiorstwo w spadku – konsekwencje podatkowe według nowej ustawy
 • Opodatkowanie VAT dostawy wynajętej nieruchomości komercyjnej. Nowe objaśnienia podatkowe
 • Podatek u źródła po zmianach w 2019 roku
 • VAT marża także od dzieł sztuki z innych krajów UE
 • Podatek cyfrowy w impasie
 • Podatki zagraniczne: Niemcy chcą wprowadzić podatek na meczety

Media

 • Forbes: Premie roczne i benefity a rozliczenia podatkowe

Prawo

 • Sąd Najwyższy w sprawie doręczeń pomiędzy profesjonalnymi pełnomocnikami pisma zawierającego rozszerzenie powództwa
 • Nowe wymogi dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu
 • Zmiany w Kodeksie pracy od 01.01.2019 roku
 • Projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego wpłynął do Sejmu
 • Piramida finansowa - będą zmiany w prawie karnym
 • Warunek niezbędny do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej dla mundurowych

Rachunkowość

 • Nowe terminy i sposób przesyłania informacji o dochodac

International

 • Digital tax in deadlock

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Vacatio legis tzw. Piątki dla zwierząt ma zostać wydłużone - Russell Bedford https://t.co/nOzI82thiV
RB__Poland Zarząd przymusowy jako zabezpieczenie majątkowe - narzędzie do przejmowania firm czy realna pomoc dla przedsiębiors… https://t.co/qbPT29C5yP
RB__Poland Nieskładanie sprawozdań może się skończyć nawet likwidacją spółki – postępowanie przymuszające z KRS - Russell Bedf… https://t.co/Wydi2GhcZE