piątek, 07 grudzień 2018 15:08

Niepełnosprawni mogą skorzystać z ulgi podatkowej na zakup laptopa

Według interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej możliwe jest skorzystanie z ulgi podatkowej na zakup przenośnego komputera w przypadku, gdy urządzenie jest zindywidualizowane.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018, poz. 1509 z późn. zm.) określa wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Do indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji, zaliczamy wyłącznie te, które mają cechy konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności

Do indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji zaliczamy wyłącznie te, które mają cechy konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Jest to sprzęt posiadający określone właściwości. Przy ocenie przydatności takiego sprzętu do rehabilitacji konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji pomocne będzie zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę.

O interpretację indywidualną wystąpił mężczyzna, który posiada znaczny stopień niepełnosprawności wydany na stałe. Podatnik chciał potwierdzić, że może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć zakup laptopa na szacowaną kwotę ok 4 000 zł. Według wnioskodawcy, ma on prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, a zakup laptopa ułatwi mu wykonywanie czynności życiowych. Mężczyzna wykluczony jest z życia społecznego, a wykonywanie takich czynności jak zakupy, opłacanie rachunków na poczcie czy wizyta w banku lub urzędzie są dla niego ogromnym problemem ze względu na ograniczenia ruchowe. Znacznie utrudnienia podczas prostych czynności z powodu nie w pełni sprawnych dłoni utrudnia mężczyźnie chociażby wyciągnięcie portfela oraz odliczenie odpowiedniej kwoty do zapłaty. Zakupiony laptop pomógłby mężczyźnie w codziennym funkcjonowaniu, umożliwiłby dokonywanie zakupów z dostawą do domu, rezerwację wizyt u lekarzy specjalistów, gdyż czynności tych mógłby dokonywać przez internet. Podatnik zastrzegł, że sprzęt będzie wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie, tj. oprogramowanie dla osób niedowidzących czy dające możliwość zapisywania dyktowanego tekstu. Mężczyzna miałby również ułatwioną komunikację z otoczeniem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził na ww. podstawie, że laptop będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności wnioskodawcy, a specjalistyczne oprogramowanie w pełni zindywidualizuje go na potrzeby podatnika. W związku z tym wydatek na przenośny komputer można zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne.

numer interpretacji: 0112-KDIL3-2.4011. 419.2018.1.JK

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik działu marketingu Russell Bedford

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland KIO wraca do orzekania - Russell Bedford https://t.co/qUHOLeSIrv
14hreply
RB__Poland Tarcza antykryzysowa 4.0.  w środę znowu w Sejmie - Russell Bedford https://t.co/426PRUE6yn
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81pSxTj