piątek, 07 grudzień 2018 15:08

Niepełnosprawni mogą skorzystać z ulgi podatkowej na zakup laptopa

Według interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej możliwe jest skorzystanie z ulgi podatkowej na zakup przenośnego komputera w przypadku, gdy urządzenie jest zindywidualizowane.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018, poz. 1509 z późn. zm.) określa wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Do indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji, zaliczamy wyłącznie te, które mają cechy konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności

Do indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji zaliczamy wyłącznie te, które mają cechy konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Jest to sprzęt posiadający określone właściwości. Przy ocenie przydatności takiego sprzętu do rehabilitacji konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji pomocne będzie zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę.

O interpretację indywidualną wystąpił mężczyzna, który posiada znaczny stopień niepełnosprawności wydany na stałe. Podatnik chciał potwierdzić, że może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć zakup laptopa na szacowaną kwotę ok 4 000 zł. Według wnioskodawcy, ma on prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, a zakup laptopa ułatwi mu wykonywanie czynności życiowych. Mężczyzna wykluczony jest z życia społecznego, a wykonywanie takich czynności jak zakupy, opłacanie rachunków na poczcie czy wizyta w banku lub urzędzie są dla niego ogromnym problemem ze względu na ograniczenia ruchowe. Znacznie utrudnienia podczas prostych czynności z powodu nie w pełni sprawnych dłoni utrudnia mężczyźnie chociażby wyciągnięcie portfela oraz odliczenie odpowiedniej kwoty do zapłaty. Zakupiony laptop pomógłby mężczyźnie w codziennym funkcjonowaniu, umożliwiłby dokonywanie zakupów z dostawą do domu, rezerwację wizyt u lekarzy specjalistów, gdyż czynności tych mógłby dokonywać przez internet. Podatnik zastrzegł, że sprzęt będzie wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie, tj. oprogramowanie dla osób niedowidzących czy dające możliwość zapisywania dyktowanego tekstu. Mężczyzna miałby również ułatwioną komunikację z otoczeniem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził na ww. podstawie, że laptop będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności wnioskodawcy, a specjalistyczne oprogramowanie w pełni zindywidualizuje go na potrzeby podatnika. W związku z tym wydatek na przenośny komputer można zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne.

numer interpretacji: 0112-KDIL3-2.4011. 419.2018.1.JK

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik działu marketingu Russell Bedford

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq
18hreply
RB__Poland Dodatkowe informacje ws. wykazu podatników VAT - Russell Bedford Poland https://t.co/5JGinMFPtd
RB__Poland Russell Bedford na konferencji #Mazurytobiznes. Zobacz fotorelację: https://t.co/mHMjo3qHDd https://t.co/uh8ru9j9dt
RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX