wtorek, 21 czerwiec 2022 07:22

Nowy termin wejścia w życie „e-Doręczeń”

Ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych ustawodawca zadecydował o ponownym przedłużeniu terminu na obligatoryjne uzyskanie adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego (cały system potocznie zwany e-Doręczeniami).

Jest to już druga prolongata terminu wejścia w życie wzmiankowanej funkcjonalności, umożliwiającej wymianę oficjalnej korespondencji z organami publicznymi czy też sądami. W poprzednim stanie prawnym obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych miał dotyczyć m.in. podmiotów wnioskujących o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego od dnia 5 lipca 2022 r. W przypadku podmiotów istniejących w tej dacie, termin na realizację obowiązku upływać miał 1 października 2022 r. Od 5 lipca 2022 r. ww. obowiązek miał dotyczyć również m.in. adwokatów i radców prawnych.

Omawiana nowelizacja zmienia termin wejścia w życie opisanego obowiązku, uzależniając go od inicjatywy ministra właściwego do spraw informatyzacji, który na mocy delegacji ustawowej, określi nowy termin realizacji obowiązku, w stosownym komunikacie ogłaszanym w Dzienniku Ustaw RP. Termin ten nie może być późniejszy, niż dzień 1 stycznia 2024 r., a sam komunikat nie może zostać wydany później, niż na 90 dni przed planowanym dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonych w komunikacie. Podkreślić należy, że omawiana nowelizacja nie modyfikuje kręgu podmiotów obowiązanych do uzyskania elektronicznego adresu do doręczeń.

Autor: Jan Markowicz Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Prawo. W praktyce zawodowej skupia się na prawnej i podatkowej obsłudze podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych. Autor publikacji i artykułów z zakresu prawa podatkowego.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O