czwartek, 28 kwiecień 2022 07:16

Możliwość wykonywania zawodu przez lekarzy i zawody medyczne z Ukrainy w Polsce – komentarz

Wprowadzona ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa możliwość udzielenia zgody na wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty, pielęgniarki albo położnej oraz przyznania warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki albo położnej przez okres 18 miesięcy pozwoli osobom, które przybyły z Ukrainy i mają wykształcenie medyczne, pracować w swoim zawodzie, pomimo nieznajomości języka polskiego.

Obecna sytuacja niewątpliwie uzasadnia przyznanie osobom, które nie znają języka polskiego, prawa do wykonywania tych zawodów. Rozwiązanie to ułatwi dostęp do świadczeń medycznych obywatelom Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego. Bariera językowa mogłaby spowodować zaniechanie szukania pomocy medycznej przez te osoby, co miałoby bardzo negatywne konsekwencje dla ich zdrowia, a nawet życia. Oczywiście trzeba mieć tez na uwadze to, że możliwość wykonywania pracy w języku ukraińskim może spowodować spadek motywacji do nauki języka polskiego. Stąd to ograniczenie czasowe jest konieczne, ponieważ praca w tych zawodach nie polega wyłącznie na kontakcie z pacjentem, ale także na komunikowaniu się z personelem placówek medycznych oraz korzystaniu z systemów teleinformatycznych niezbędnych do wystawiania e-recept, e-zwolnień itp.

- W mojej ocenie nieuzasadniona jest odmowa przyznania prawa wykonywania zawodu farmaceuty lub technika farmaceutycznego podczas, gdy w Polsce przebywa obecnie około dwóch milionów Ukraińców - mówi Konstancja Sawecka, radca prawny Russell Bedford.

Do Polski przybyło ponad dwa miliony Ukraińców, a w dalszej perspektywie może być dużo więcej. Wszyscy oni są potencjalnymi pacjentami, zwłaszcza, że często droga do Polski odbywała się w bardzo ciężkich warunkach. Przejeżdżali oni nieogrzewanymi pociągami albo pieszo przekraczali granicę. Zwłaszcza dzieci, które wiele godzin, a czasami dni spędziły w niskiej temperaturze, czekając na odprawę w ruchu pieszym na przejściu granicznym pomiędzy Polską a Ukrainą, będą potrzebowały pilnej pomocy medycznej. Taka liczba nowych pacjentów spowodowałaby paraliż polskiej służby zdrowia, która już wcześniej była niewydolna, a braki kadrowe wśród lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych były przyczyną ograniczonego dostępu obywateli Polski do świadczeń medycznych. Z tego względu wprowadzone regulacje są konieczne w obecnej sytuacji.

Można zauważyć, że Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy pomija inne grupy zawodów medycznych, w tym farmaceutów. Tymczasem obecna sytuacja uzasadnia wprowadzenie szczególnych rozwiązań prawnych, które umożliwią obywatelom Ukrainy skorzystanie z opieki farmaceutycznej. Większość z nich nie zna języka polskiego, a tym bardziej polscy farmaceuci nie znają języka ukraińskiego. Często apteka jest pierwszym punktem, gdzie szuka się pomocy medycznej przy różnych dolegliwościach lub chorobach, szczególnie gdy okres oczekiwania na skorzystanie z pomocy medycznej jest długi lub nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej. Ponadto placówki apteczne świadczą także inne usługi. Obecnie w około 1800 placówek można zaszczepić się na Covid-19, co przy niskim stopniu wyszczepialności obywateli Ukrainy ma ogromne znaczenie w dobie pandemii. W świetle ostatnich wydarzeń apel pracodawców o objęcie ukraińskich farmaceutów tzw. uproszczonym systemem zatrudniania w polskich aptekach jest jak najbardziej uzasadniony. Niewątpliwie powinno także zostać wdrożone w trybie pilnym kompleksowe rozwiązanie dotyczące programów nauki języka polskiego dla osób z Ukrainy, które mogą wykonywać zawód n.in. farmaceuty aby jak najszybciej mogły posługiwać się językiem polskim na poziomie umożliwiającym świadczenie usług w sposób bezpieczny także dla obywateli Polski. W mojej ocenie nieuzasadniona jest odmowa przyznania prawa wykonywania zawodu farmaceuty lub technika farmaceutycznego podczas, gdy w Polsce przebywa obecnie około dwóch milionów Ukraińców.

Konstancja Sawecka, radca prawny

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR