poniedziałek, 06 wrzesień 2021 13:26

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadza kodeks postępowania w sprawach konsumenckich

Reforma prawa cywilnego ma służyć usprawnieniu pracy sądów, ale wprowadzenie kolejnego rodzaju postępowania raczej nie przysłuży się temu celowi.

Reforma Ustawy z dnia 17 listopada 1967 r Kodeks postępowania cywilnego 03.09 została wprowadzona do konsultacji publicznych. Nowością jest wprowadzenie odrębnego postępowania dla spraw konsumentów w sporach z przedsiębiorstwami. Dotychczas tego typu postępowanie było możliwe tylko przez sądem okręgowym. Według zmienionego prawa będzie można wytoczyć powództwo również przed sąd właściwym dla miejsca swojego zamieszkania. Ma to zachęcić do dochodzenia praw konsumenckich między innymi poprzez ograniczenie kosztów dojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu dowody zostaną przedstawione szybciej i możliwe będzie szybsze zawarcie ugody, chociaż można zauważyć, że sytuacja może nie przedstawiać się tak dobrze, jeśli spojrzymy na liczbę spraw, którymi obciążone są sądy rejonowe.

Uzasadnienie projektu wskazuje na dodatkowe wzmocnienie pozycji konsumenta, któremu ma służyć „regulacja, zgodnie z którą przepisy o postępowaniu z udziałem konsumentów będą miały zastosowanie także w przypadku, gdy przedsiębiorca będący stroną postępowania zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej”.

Nowelizacja ma zachęcić do zawierania ugód już na etapie rozprawy przed sądem rejonowym. Ma temu służyć zapis wskazujący na to, że przedsiębiorca, która zaniecha próby  dobrowolnego rozwiązania sporu lub uczestnicząca w postępowaniu w złej wierze będzie płacić koszty procesu, a nawet ich dwukrotność.

Zaś według art.  1561.  [Pouczenie stron o prawdopodobnym wyniku sprawy] w miarę potrzeby na posiedzeniu przewodniczący może pouczyć strony o prawdopodobnym wyniku sprawy w świetle zgłoszonych do tej chwili twierdzeń i dowodów – co w praktyce będzie wymagać od sędziów wyjątkowo wyważonego stanowiska, nie faworyzującego żądnej ze stron, a przy umiejętnym zastosowaniu tejże możliwości może przyspiesz yć ugodę.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs