środa, 25 sierpień 2021 07:33

Prawo zagraniczne. Izrael: pracodawca może zmusić personel do zaszczepienia się

Pracodawcy mogą wymagać od pracowników zaszczepienia się lub wykonania testu na koronawirusa przed przyjściem do pracy, nawet wbrew ich woli, zdecydował Regionalny Sąd Pracy w Tel Awiwie.

Decyzja sądu zapadła w odpowiedzi na petycję złożoną przez pracownika krajowego przedsiębiorstwa wodociągowego Mekorot przeciwko jego pracodawcy. Mekorot zapowiedział, że nieszczepieni pracownicy lub ci, którzy nie przedstawili negatywnego wyniku testu, nie mogą przyjść do pracy.

Sędziowie stwierdzili, że prośba Mekorota o wymaganie od pracowników szczepienia lub przedstawienia dwóch negatywnych testów na koronawirusa tygodniowo była uzasadniona w świetle rosnącego wskaźnika zakażeń COVID-19.

Do tej pory to rząd płacił za testy na koronawirusa. Teraz, dzięki nowym przepisom Green Pass, jest prawdopodobne, że pracownicy będą musieli płacić za własne testy po cenie około 52 NIS (ok. 62 zł) za każdy.

Orzeczenie izraelskiego sądu stanowi precedens dla innych izraelskich firm, które mogą zmusić swoich pracowników do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi lub przeprowadzenia testów wbrew ich woli.

Mekorot to spółka państwowa działająca w ramach ministerstw energii i finansów. Decyzja może mieć zastosowanie do przedsiębiorstw rządowych i prywatnych.

Podobnie w USA kilka dużych firm, w tym Facebook i Google, zażądało szczepienia pracowników do pracy w biurze.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O