środa, 16 czerwiec 2021 13:55

Podatek od paczkomatu jako budowli – czy czeka nas podwyżka kosztów za przesyłkę?

Paczkomat InPost, ul. Poznańska, Warsaw, Poland.jpg" by Kgbo is licensed under CC BY-SA 4.0 Paczkomat InPost, ul. Poznańska, Warsaw, Poland.jpg" by Kgbo is licensed under CC BY-SA 4.0

Paczkomaty mamy dziś w każdym dużym mieście, a coraz częściej także w mniejszych czy we wsiach. Ich zwolennicy chwalą proekologiczne rozwiązanie i znaczące ułatwienie życia obywateli. Przeciwnicy twierdzą, że szpecą krajobraz i że powinny zostać opodatkowane, jeśli nie daniną od nieruchomości, to opłatą podlegającą stawkom podatku od powierzchni reklamowych wystawionych na widok publiczny.

Logistyczna rewolucja samoobsługowych wysyłek trwa w najlepsze. InPost ma już 11 tys. paczkomatów, ich sieć rozbudowuje też Allegro i Poczta Polska. A tam, gdzie pojawia się dobry biznes, tam też powstają zakusy, aby coś z niego uszczknąć także dla państwa.

Dodatkowy podatek – obok dochodowego oraz podatku od usług – to bez wątpienia podwyżka cen przesyłek

Rzeczpospolita podniosła problem uznawania paczkomatów za obiekt budowlany (budowle), co otwiera samorządom drogę do nałożenia na nich podatku. Stawki podatku od budowli (czyli obiektów, które nie są budynkami) mogą być różne w różnych gminach – określają je w swoich uchwałach rady gmin. W przypadku budowli opłata ma charakter procentowy i wynosi 2% wartości tych budowli. Dla właścicieli paczkomatów oznaczałoby to opłaty różnego rzędu, bo też do dyspozycji mamy paczkomaty o różnej wartości – mogą kosztować od kilkudziesięciu tys. zł po kilkaset tys. zł.

Przeciwnicy daniny zwracają uwagę na to, że trudno jest wprost i jednoznacznie stwierdzić, że paczkomat jest budowlą.

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) pod pojęciem obiekt budowlany należy rozumieć:

a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c) obiekt małej architektury.

Nie ma oficjalnej definicji paczkomatu, ale wielu komentatorów twierdzi, że jest to raczej urządzenie techniczne, nie budowla. Na stronie Allekurier mamy np. propozycję definiowania ich jako „układ zautomatyzowanych skrytek pocztowych, w którym można nadawać i odbierać przesyłki”. Wydaje się jednak, że nawet uznając tę definicję za podstawową, paczkomat podlega jednak definicji budowli jako całości techniczno-użytkowej, wraz z instalacjami i urządzeniami.

Paczkomaty jako budowle mogłyby więc podlegać podatkowi od nieruchomości, ewentualnie mogą być też uznane za nośniki reklam i nałożone na nich mogą być opłaty z tytułu wykorzystania powierzchni reklamowych wystawionych na widok publiczny (jako tego typu budowle mogą również być objęte 2% podatkiem).

Dodatkowy podatek – obok dochodowego oraz podatku od usług – to bez wątpienia podwyżka cen przesyłek.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR