środa, 16 czerwiec 2021 07:16

E-doręczenia przesunięte o kwartał

Elektroniczny obieg korespondencji między organami administracji publicznej i w postępowaniach cywilnych i sądowo-administracyjnych został przesunięty o trzy miesiące. Ma wejść w życie 05.10.2021 r. Mają na to wpływ technologiczne i administracyjne trudności, z jakimi mierzy się rząd.

Nowe zasady mają wejść w życie 05.10.b.r. Od tej daty możliwe będzie składanie wniosków o założenie skrzynki pod kątem usługi. Adresy będą zbierane w ramach Bazy Adresów Elektronicznych. W administracji rządowej, jednostkach budżetowych i pozostałych organach władzy publicznej (ZUS, KRUS, NFZ) e-doręczenia mają ruszyć 05.07.2022 roku.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (Druk nr 1264) wpłynął do Sejmu 14.06.2021 roku.

Celem projektu jest przesunięcie terminu wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej w celu zapewnienia jak najwyższej jakości dla użytkowników końcowych – czytamy w uzasadnieniu projektu. Długotrwała pandemia COVID-19 utrudniła przeprowadzenie szerokich testów przed udostępnieniem usług, jak również przeprowadzenie szkoleń dla użytkowników.

Nowe zasady mają wejść w życie 05.10.b.r. Od tej daty możliwe będzie składanie wniosków o założenie skrzynki pod kątem usługi.

Rząd czeka również na cennik usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej oraz na projekt regulaminu świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej. Realizację tych celów blokują tymczasem postępowania administracyjne wszczęte przed Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli projekt ma zostać zrealizowany, konieczne jest ich umorzenie.

Założenia projektu

 1. e-Doręczenie to uniwersalna usługa zaufania świadczona przez zaufaną trzecią stronę - dostawcę usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
 2. Proces e-Doręczeń oparty na modelu czterostronnym.
 3. Zaufani dostawcy (publiczny i kwalifikowani) będą wystawiali dowody wysłania i otrzymania zgodne z eIDAS – czyli dające pewność nadawcy i adresata oraz czasu doręczenia.
 4. Obywatel i przedsiębiorca ma swobodę wyboru dostawcy adresu. Może to być:
  • Państwowy Dostawca gwarantujący nieodpłatną realizację usługi e-Doręczenia do podmiotu publicznego,
  • Kwalifikowany Dostawca Usług Zaufania.
 5. Baza Adresów Elektronicznych umożliwia łatwe wyszukanie jednorodnego adresu do doręczeń.
 6. Podmiot Publiczny i Przedsiębiorca ma obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych.
 7. Wykorzystanie w każdym procesie administracyjnym, sądowym i cywilnym (realizacja standardu usługi e-Doręczenia w systemach: dziedzinowych, klasy EZD, e-usługach).
 8. Docelowo cała korespondencja podmiotów publicznych nadawana będzie w postaci elektronicznej – przy pomocy publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej świadczonej przez Państwowego Dostawcę.
 9. Świadczenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej w kontaktach z podmiotami publicznymi będzie powierzona operatorowi wyznaczonemu (Państwowy Dostawca).
 10. Ustawa o elektronizacji doręczeń zapewni skuteczność e-Doręczeń w polskim porządku prawnym.

Projekt e-Doręczenia jest wynikiem prac strumienia e-Skrzynka i e-Doręczenie w ramach programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Założenia projektu konsultowane były z szeregiem zaproszonych do współpracy ekspertów, w szczególności z przedstawicielami:

 • samorządu terytorialnego,
 • Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu,
 • Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego,
 • przedsiębiorcami i przedstawicielami sektora prywatnego.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR