wtorek, 05 styczeń 2021 08:11

Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową

photo created by Racool_studio - www.freepik.com photo created by Racool_studio - www.freepik.com

Resort rozwoju zaproponował rozwiązanie, które ma ograniczyć długotrwałe mieszkanie na koszt sąsiadów. Rząd przygotowuje reformę, na podstawie której dłużnicy poniosą konsekwencje niepłacenia rachunków. Niewypłacalni mieszkańcy mogą stracić dach nad głową.  

Jak było do tej pory?

Artykuł 16 ust. 1 ustawy o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1910) pozwala wspólnocie mieszkaniowej żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji, jeśli właściciel zalega długotrwale z zapłatą należnych opłat. Warto przy tym wspomnieć, że osoba, której mieszkanie zostało sprzedane, nie ma prawa ubiegać się o lokal zamienny. Jednak problem stanowi słowo „długotrwale”, które może być rozumiane na różne sposoby. Po skierowaniu sprawy dłużników do sądu wymiar sprawiedliwości najczęściej odmawia udzielenia zgody na sprzedaż. Powodem tego jest fakt, że mieszkanie jest warte o wiele więcej niż kwota zadłużenia, a wyrzucanie ludzi na bruk to ostateczność.  

Dłużnicy muszą ponieść konsekwencje swoich długów

Nowelizacja ustawy o własności lokali Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii ma zostać uchwalona już w 2021 r. Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu traktowania dłużników. W końcu sprecyzowane zostanie to, po jakim czasie będzie można licytować ich mieszkania. Postuluje się przede wszystkim, aby wskazać w ustawie próg kwotowy, od którego możliwa byłaby licytacja. Takie rozwiązanie sprawi, że ludzie nie będą tracić mieszkania za niewielkie kwoty rzędu kilku tysięcy. Rząd ma rozwiązanie tej sytuacji. Z założenia zaległość pozwalająca na licytację ma wynosić równowartość minimum dziewięciomiesięcznych opłat. Nadal w każdym przypadku decyzję o licytacji podejmowałby sąd. W wyjątkowej sytuacji, gdy lokator nie płaci z ważnego powodu, np. choroby, sąd mógłby nie zgodzić się na odebranie mu mieszkania.

Wątpliwości ekspertów odnośnie nowelizacji

Prawnicy krytykują niektóre kwestie dotyczące nowego pomysłu resortu rozwoju.

Ustawodawca powinien rozważyć utworzenie skutecznego mechanizmu windykacyjnego, który byłby stosowany jeszcze przed rozpoczęciem pozbawiania własności lokalu. Pomysłem, który miałby pomóc dłużnikom w spłacie zadłużenia to chociażby rozłożenie długu na raty.

Nie do końca właściwe wydaje się wyznaczenie momentu wszczęcia tego mechanizmu za pomocą okresu narastania zaległości. Według opinii ekspertów powinno się określić konkretny pułap kwotowy, od którego wspólnota mogłaby podejmować działania wobec dłużnika.

Ideę utworzenia realnego mechanizmu dochodzenia roszczeń należy ocenić pozytywnie. Nowelizacja może być narzędziem do rozwiązania problemu, jakim jest utrzymywanie dłużnika przez ogół mieszkańców danego budynku. Nie może być jednak narzędziem, które będzie łamać życia ludzi faktycznie nieradzących sobie z zadłużeniem z powodu choroby swojej czy dziecka. Być może dla takich osób powinny być przygotowywane lokale zastępcze.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v