poniedziałek, 12 październik 2020 07:00

Instytucja polskiej fundacji rodzinnej a tzw. prawo holdingowe

photo by freepik photo by freepik

Wznowiono prace nad polską fundacją rodzinną, która docelowo ma zmienić kształt rozwiązań sukcesyjnych, wprowadzając bardziej elastyczne przepisy, między innymi dotyczące neutralności podatkowej wkładów do fundacji, a także zerowego podatku dochodowego z pasywnych dochodów fundacji.

Po konsultacjach, które ruszyły jesienią ubiegłego roku, w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, Ministerstwo Rozwoju ma zgłosić do wykazu prac rządu projekt nowych przepisów dotyczących fundacji rodzinnej, wraz z przygotowaną oceną skutków regulacji. Fundacja rodzinna ma być jednym z narzędzi sukcesji dla MPŚ. Obserwując proces legislacyjny, można zauważyć powiązanie tej inicjatywy z przygotowywanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych tzw. prawem holdingowym, wprowadzającym do Kodeksu spółek handlowych regulacje odnoszące się do wzajemnych relacji pomiędzy „grupami spółek”. Fundacja rodzinna będzie mogła stać się właścicielem przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach, papierów wartościowych, a także nieruchomości i ruchomości. Zysk wypracowany przez majątek należący do fundacji rodzinnej przeznaczać będzie można na potrzeby rodziny. Dzięki temu można będzie pogodzić dwie ważne sfery: biznesu i życia prywatnego.

Można zauważyć, że fundacje w wielu przypadkach będzie mogła stać się holdingiem, który będzie podlegał wypracowywanemu prawu holdingowemu, w tym nowym zasadom dotyczących wspólników mniejszościowych, nowościom w zakresie wiążących poleceń czy dotyczących ochrony wierzycieli. Więcej na temat zmian w kodeksie spółek handlowych w zakresie tzw. prawa holdingowego.

Jak czytamy w Zielonej księdze o fundacji rodzinnej rozwiązania holdingowe są już teraz wykorzystywane, jednak prawo polskie nie ułatwia ich, a budowa złożonych struktur i sieci powiązań wymaga znacznych kosztów ich utrzymania. Zmienić to, czyli ułatwić proces sukcesji prowadzony pod fundacją rodzinną, mogłyby ułatwienia dotyczące opodatkowania, które odpowiadałyby spadkobraniu, to jest zachowywałyby taką neutralność podatkową, jak w kręgu najbliższej rodziny, byłoby to np. zwolnienie z CIT-u dochodu podatków (co najmniej passive income) czy zwolnienie z PIT-u dochodu beneficjentów-zstępnych.

Diabeł tkwi w szczegółach, więc będziemy przyglądać się rozwojowi sytuacji. Nowe przepisy mają wejść na początku roku 2022.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowy podatek handlowy podniesie między innymi ceny paliw - Russell Bedford https://t.co/dYFX94BcgC
RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg