czwartek, 23 kwiecień 2020 12:05

Komornicy i sądy nadal będą dostarczać przesyłki do rąk własnych. Prawo pocztowe w specustawie

jcstudio - pl.freepik.com jcstudio - pl.freepik.com

Specustawą, zwaną dalej: tarcza antykryzysowa 2.0., wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 23 listopada 2012 r. prawo pocztowe. Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi niezwykle istotnej kwestii jaką jest doręczenie przesyłek rejestrowanych (listów poleconych).

Do art. 37 ustawy prawo pocztowe dodano pkt 4a, zgodnie z którym w stanach nadzwyczajnych lub w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną może być doręczona adresatowi do jego oddawczej skrzynki pocztowej. Oznacza to, że listonosz nie ma obowiązku doręczenia listu poleconego do rąk własnych. Co za tym idzie, brak będzie dowodu doręczenia przesyłki poleconej adresatowi. Wykorzystanie takiego sposobu doręczenia przez Pocztę Polską nie wymaga ani wniosku ani zgody adresata. Omawiany sposób doręczenia nie dotyczy jednak przesyłek wysyłanych do ani wysyłanych przez:

1) sądy i trybunały;

2) prokuraturę i inne organy ścigania;

3) komornika sądowego.

Wyjątek ten nie obejmuje jednak przesyłek wysyłanych do ani wysyłanych przez różnego rodzaju urzędy czy inne instytucje państwowe.

Omawiane rozwiązanie budzi kontrowersje i w przyszłości może wywołać niejeden problem. Doręczenia, choć na pierwszy rzut oka wydają się kwestią prostą, w praktyce wywołują wiele sporów i są elementem niezwykle istotnym w każdej sprawie, nie tylko sądowej, ale również prowadzonej przed różnego rodzaju urzędami, chociażby urzędem skarbowym czy innymi instytucjami. Z brakiem dowodu doręczenia wiąże się przede wszystkim zagadnienie dotyczące tego w jaki sposób liczyć ewentualny termin wyznaczony na dokonanie określonej w doręczonym piśmie czynności prawnej.

Mamy jednak nadzieję, że niebawem powyższa regulacja zostanie doprecyzowana, a katalog wyjątków obejmie również urzędy i inne instytucje państwowe.

Autor: Wioletta Kajda, konsultant podatkowy, aplikant adwokacki

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5