czwartek, 23 kwiecień 2020 12:05

Komornicy i sądy nadal będą dostarczać przesyłki do rąk własnych. Prawo pocztowe w specustawie

jcstudio - pl.freepik.com jcstudio - pl.freepik.com

Specustawą, zwaną dalej: tarcza antykryzysowa 2.0., wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 23 listopada 2012 r. prawo pocztowe. Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi niezwykle istotnej kwestii jaką jest doręczenie przesyłek rejestrowanych (listów poleconych).

Do art. 37 ustawy prawo pocztowe dodano pkt 4a, zgodnie z którym w stanach nadzwyczajnych lub w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną może być doręczona adresatowi do jego oddawczej skrzynki pocztowej. Oznacza to, że listonosz nie ma obowiązku doręczenia listu poleconego do rąk własnych. Co za tym idzie, brak będzie dowodu doręczenia przesyłki poleconej adresatowi. Wykorzystanie takiego sposobu doręczenia przez Pocztę Polską nie wymaga ani wniosku ani zgody adresata. Omawiany sposób doręczenia nie dotyczy jednak przesyłek wysyłanych do ani wysyłanych przez:

1) sądy i trybunały;

2) prokuraturę i inne organy ścigania;

3) komornika sądowego.

Wyjątek ten nie obejmuje jednak przesyłek wysyłanych do ani wysyłanych przez różnego rodzaju urzędy czy inne instytucje państwowe.

Omawiane rozwiązanie budzi kontrowersje i w przyszłości może wywołać niejeden problem. Doręczenia, choć na pierwszy rzut oka wydają się kwestią prostą, w praktyce wywołują wiele sporów i są elementem niezwykle istotnym w każdej sprawie, nie tylko sądowej, ale również prowadzonej przed różnego rodzaju urzędami, chociażby urzędem skarbowym czy innymi instytucjami. Z brakiem dowodu doręczenia wiąże się przede wszystkim zagadnienie dotyczące tego w jaki sposób liczyć ewentualny termin wyznaczony na dokonanie określonej w doręczonym piśmie czynności prawnej.

Mamy jednak nadzieję, że niebawem powyższa regulacja zostanie doprecyzowana, a katalog wyjątków obejmie również urzędy i inne instytucje państwowe.

Autor: Wioletta Kajda, konsultant podatkowy, aplikant adwokacki

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p