środa, 22 styczeń 2020 08:03

Od pierwszego dnia nowego roku obowiązuje „lex uber". Zmiany dla kierowców i klientów

freepik - pl.freepik.com freepik - pl.freepik.com

Nowelizacja przepisów ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw jest efektem trwającego od kilku lat sporu pomiędzy taksówkarzami oraz kierowcami pracującymi za pośrednictwem platform internetowych (takich jak popularny Uber, czy Bolt). Znowelizowane brzmienie ustawy stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy interesami korporacji taksówkarskich i internetowych platform przewozowych. W ocenie ekspertów, jest to jednak kompromis ze wskazaniem na interesy taksówkarzy.

Istota zmian

Choć ustawa wprowadza szereg zmian, to najważniejsze wydają się być dwie. Po pierwsze, obowiązujące od 1 stycznia przepisy wprowadzają obowiązek legitymowania się przez kierowców świadczących usługi za pośrednictwem aplikacji stosowną licencją. Ponadto, kierowcy zobowiązani są do posiadania aktualnych badań medycznych, zaświadczenia o niekaralności i – specjalnego oznakowania samochodu. Z drugiej strony przepisy o uzyskaniu licencji zostały znaczenie zliberalizowane i otrzymanie jej nie wymaga już znajomości topograficznej miasta.

Podmioty wykonujące pośrednictwo przy przewozie osób mają zatem trzy miesiące na uzyskanie licencji pośrednictwa przy przewozie osób

Drugą bardzo istotną zmianą jest liberalizacja przepisów w zakresie taksometrów i kas fiskalnych. Urządzenia te mogą być zastąpione aplikacjami mobilnymi (art. 13b ustawy o transporcie drogowym) oraz „kasami rejestrującymi mającymi postać oprogramowania (art. 111b ustawy VAT).

Brak przepisów wykonawczych i przejściowych

Do 31 marca będzie trwał okres przejściowy. Podmioty wykonujące pośrednictwo przy przewozie osób mają zatem trzy miesiące na uzyskanie licencji pośrednictwa przy przewozie osób. W przepisach przejściowych nie wskazano, jaki czas na uzyskanie licencji mają sami kierowcy zatrudnieni przez przewoźników. Zgodnie z wykładnią proponowaną przez niektórych ekspertów – trzymiesięczny okres na dostosowanie się do nowych przepisów, dotyczy także kierowców.

Biorąc jednak pod uwagę powyższe problemy z wykładnią przepisów przejściowych oraz brak przepisów wykonawczych, wydaje się, że może to być zbyt krótki okres aby kierowcy mogli spełnić nowe wymagania. Chodzi tu przede wszystkim o proces uzyskania licencji, gdyż sam jej wydruk i dostarczenie przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych trwa ok 3 tygodni.

Podobnie w przypadku wdrożenia przepisów o zastąpieniu taksometrów oraz kas fiskalnych aplikacjami mobilnymi potrzebne są rozporządzenia i dostosowanie istniejących rozwiązań do przepisów.

Konsekwencje zmian

Choć nowelizacji nie można określić mianem „rewolucyjnej”, to wywoła ona skutki, które będą odczuwalne zarówno dla kierowców, korporacji jak i ich klientów. Eksperci wskazują, że obowiązek posiadania licencji może zniechęcić część kierowców do wykonywania przejazdów. To z kolei może spowodować wzrost cen przewozów, który dotknie klientów użytkowników aplikacji.

Autor: Przemysław Lach, aplikant radcowski Russell Bedford  

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe - Russell Bedford https://t.co/tATfTijGxB
11hreply
RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz
RB__Poland Resort zapowiada, że pożyczka dla mikroprzedsiębiorców udzielana w ramach tarczy antykryzysowej będzie umarzana z a… https://t.co/4cfsuEYHgu