środa, 08 styczeń 2020 07:51

Zapadł wyrok w najgłośniejszej „frankowej” sprawie

flickr.com flickr.com

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał za nieważną umowę kredytu „frankowego” państwa Dziubaków. To w sprawie tej umowy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał głośno komentowaną opinię z 3 października 2019 r.

Sprawa dotyczy umowy kredytu hipotecznego na 480 miesięcy, wyrażonego w złotych, ale indeksowanego do franka, którą państwo Dziubakowie zawarli jako konsumenci w listopadzie 2008 r. Zdaniem kredytobiorców, niektóre z postanowień umowy kredytowej, były klauzami abuzywnymi (postanowieniami niedozwolonymi) i w związku z tym umowa nie może być utrzymana w mocy. W ich opinii postanowienia te były niezgodne z prawem, gdyż umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut. Podnosili, że bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu w obcej walucie na kwotę w walucie polskiej. Państwo Dziubakowie nie kwestionowali indeksowania do franka, ale mechanizm określania kursu franka.

Wydany przez sąd okręgowy wyrok potwierdza, że opinia TSUE z 3 października 2019 r., stanowi bardzo skuteczne narzędzie w sporach konsumentów z bankami.

Opinia TSUE

Rozpoznający sprawę Sąd Okręgowy w Warszawie wobec powstałych wątpliwości, skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Pytania sprowadzały się do tego, czy sąd eliminując takie niedozwolone postanowienia może zastąpić je przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

W komunikacie prasowym TSUE podało, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Wyrok sądu okręgowego

Wyrokiem z dnia 3 stycznia 2020 r. sąd okręgowy podzielił argumentację państwa Dziubaków dotyczącą. abuzywności zapisów dotyczących kursu walutowego. Zdaniem sądu doprowadziło to do nierównowagi kontraktowej stron i wprowadzenia przez bank klauzul sprzecznych z dobrymi obyczajami. Sąd zwrócił uwagę, że bank nie poinformował kredytobiorców o faktycznym ryzyku konsumenta, gdyż przedstawił jedynie ryzyko wzrostu raty o 20 proc. bez informacji o wpływie na zadłużenie. Sąd wskazał, że z tych względów umowa jest nieważna, co prowadzi do zwolnienia hipoteki i braku konieczności dalszego spłacania rat kredytowych.

Wydany przez sąd okręgowy wyrok potwierdza, że opinia TSUE z 3 października 2019 r., stanowi bardzo skuteczne narzędzie w sporach konsumentów z bankami.

Autor: Przemysław Lach, aplikant radcowski Russell Bedford  

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Czy słyszeliście już o akcjach oznaczonych? Radca prawny Justyna Kyć wyjaśnia czym są i czy warto by je zaimplement… https://t.co/NcOVVDzajl
RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn