piątek, 10 sierpień 2018 10:07

Czy single zapłacą podatek bykowy?

Co jakiś czas za sprawą publicznych wypowiedzi polityków w mediach powraca temat tzw. podatku bykowego. Jaką formę przybiera obciążenie kawalerów i panien, którzy nie kwapią się do założenia rodziny i czy w Polsce może niebawem wejść podatkowa kara za pozostawanie singlem?

Problem jest o tyle istotny, że z badań statystycznych wynika, iż wiek nowożeńców systematycznie rośnie, a poziom dzietności spada, co pośrednio wpływa na rozwój gospodarczy. Jeszcze 50 lat temu mężczyzna po 25 roku życia uznawany był za starego kawalera. Dziś nikogo nie dziwi, że w Polsce średni wiek pana młodego to 29 lat, a panny młodej 27. Polacy pod tym względem należą do najmłodszych nowożeńców w Europie. Nie wydaje się jednak, aby podatek dla singli był dobrym rozwiązaniem i by skłonił kogokolwiek do założenia rodziny. Niemniej z ideą wprowadzenia podatku bykowego występowali już różni politycy m.in. z PiS, PO i PLS i nieistniejącego już AWS. Z propozycją taką wystąpili również w 2007 r. włodarze gminy Lipsk w województwie podlaskim. Ostatnio kwestię tą poruszył wiceminister infrastruktury i rozwoju Artur Soboń. Na pytania czy kawaler ma szansę na dopłatę do czynszu, czy raczej już na wstępie będzie przegrany, bo nie ma dzieci – odpowiedział żartobliwie:„Prywatnie uważam, że takie osoby powinny płacić „bykowe”, bo to by skłoniło ich do założenia rodziny. Mówię pół żartem, pół serio, bo chciałbym, by Mieszkanie+ było przede wszystkim programem dla rodzin. W ustawie jednak ujęliśmy to w taki sposób, że dopłaty wypłacane będą nie tylko rodzinom w klasycznym tego słowa znaczeniu. Są różne życiowe sytuacje”.

Wydaje się, że w obecnej chwili polscy single na razie mogą spać spokojnie. Nie ma bowiem żadnych oficjalnych informacji o trwających się w Ministerstwie Finansów pracach związanych z wprowadzeniem nowego podatku dla „starych” kawalerów i „starych” panien. 

Warto zauważyć, że idea podatku bykowego nie jest nowym rozwiązaniem i funkcjonuje w różnych formach na całym świecie. Podatek taki obowiązywał w okresie PRL-u, od 1 stycznia 1946 r. do 1 stycznia 1973 r. Początkowo płacony był przez panny i kawalerów powyżej 21 roku życia, a od 29 listopada 1956 r. przez singli powyżej 25 roku życia. Bykowe miało formę podwyższonego o 20% podatku dochodowego. Idea jest znana również w innych państwach. W 2017 r. pomysł wprowadzenia podatku bykowego pojawił się w Rosji. Rządowy Instytut Demografii, Migracji i Rozwoju Regionalnego zaproponował by bezdzietne małżeństwa płaciły pół procent dochodu w celu poprawy pogarszającej się demografii. Na Węgrzech rodziny wychowujące dzieci mogą liczyć na duże ulgi w podatku dochodowym. We Francji natomiast podatek bykowy wkomponowany jest w konstrukcje podatku dochodowego. Liczba posiadanych dzieci wpływa na przynależność do konkretnego progu podatkowego, co oznacza, że rodziny bezdzietne płacą wyższe podatki. Za rządów Platformy Obywatelskiej toczyły się prace nad tzw. jednolitym podatkiem, który w praktyce realizował idee podatku bykowego i miał w swojej konstrukcji być zbliżony do rozwiązań francuskich.

Wydaje się, że w obecnej chwili polscy single na razie mogą spać spokojnie. Nie ma bowiem żadnych oficjalnych informacji o trwających się w Ministerstwie Finansów pracach związanych z wprowadzeniem nowego podatku dla „starych” kawalerów i „starych” panien. 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC
RB__Poland Podatki zagraniczne: Inwestowanie w Rumunii – kwestie podatkowe - Russell Bedford https://t.co/pXOItnObtI