środa, 08 sierpień 2018 07:09

Z cyklu: Podatki zagraniczne. Nowojorczycy próbują uciec od wysokich podatków

Przeprowadzka ze stanu Nowy Jork, jednego z najwyżej opodatkowanych miejsc na świecie, np. na Florydę, która ma zerowy podatek dochodowy od osób fizycznych, okazuje się w praktyce bardzo trudna. Rząd od lat zatrudnia audytorów, którzy skrupulatnie sprawdzają czy obywatel faktycznie się przeniósł, czy tylko próbuje uciec od podatków.

Ogólnie rzecz biorąc, w tym roku ponad 10 procent mieszkańców New Jersey będzie miało do czynienia z podwyżką i tak już wysokich podatków (w Kalifornii to 8,6 procent), a 8,3 procent nowojorczyków będzie miało wyższe opłaty – wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Polityki Podatkowej. Z tego względu osoby o wysokich dochodach w większości amerykańskich stanów wcześniej czy później mają ochotę przenieść się do raju podatkowego, jakim jest Floryda, która dodatkowo kusi łagodnymi zimami. Szybko orientują się jednak, że poborcy podatkowi będą robić wszystko, aby zatrzymać ich na miejscu.

Doradcy podatkowi przyznają, że wielu ich klientów porzuca myśl o zimowaniu na Florydzie, kiedy dostają listę warunków, jakie muszą spełnić, aby faktycznie przejść na nowe zasady opodatkowania. Metody służące do zatrzymania w stanie bogatego mieszkańca mogą być bardzo agresywne: wezwanie sądowe do okazania wyciągu z karty, transakcji bankowych lub zapisów rozmów telefonicznych, wysyłanie audytorów do przesłuchania odźwiernego lub potwierdzenia wizyt lekarskich, a także śledzenie lokalizacji podatnika. Relokatorzy ze stanu Nowy Jork muszą przejść tzw. test zamieszkania, który wymaga okazania dowodu na to, że mieszkaniec przeniósł się do nowego domu bez zamiaru powrotu. Bez zdania takiego testu obywatel jest pozbawiony większości praw w nowym miejscu – przykładowo nie uzyska nowego prawa jazdy ani nie zarejestruje się do głosowania w nowej dzielnicy. Nowojorscy poborcy podatkowi patrzą na pięć czynników, które można nazwać audytem stylu życia: dobytek, który jest własnością osoby przeprowadzającej się, to jak spędza się czas, gdzie przechowuje ulubione rzeczy – tak zwany „test misia” – oraz na działania biznesowe i więzi rodzinne. Byli nowojorczycy muszą także przejść inny test, zwany regułą 183-dniową. Jeśli oficjalnie się przeprowadzą, ale de facto zatrzymają się w domu w stanie Nowy Jork, to muszą udowodnić, że nie spędzili więcej niż 183 dni w roku w tym stanie. Zasady są surowe: dni bez dowodu można zaliczyć do dnia w Nowym Jorku, a nawet sekundę w granicach państwa można liczyć jako cały dzień. Programy komputerowe ułatwiają nowojorskiemu państwu zidentyfikowanie podatników pod tym kątem.

Wszystkie te metody sprawiają, że wiele osób szybko rezygnuje z zamiaru przeprowadzki. Wolą płacić niż narażać się na wysokie kary i być poddawanymi inwigilacji.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które przewiduje, że każdy właściciel mieszkania w budy… https://t.co/r0WZXODDX8
19hreply
RB__Poland Restrukturyzacja kredytu może wiązać się ze sporym zobowiązaniem podatkowym - Russell Bedford Poland https://t.co/dcA3bInbYs
24hreply
RB__Poland Niezmiernie miło nam jest zaprezentować Państwu pierwszy numer miesięcznika VADEMECUM RB z zakresu kadr i płac:… https://t.co/MabWDg5YUb
RB__Poland Po pracowitym i udanym roku sezon konferencyjny Russell Bedford zakończył się dwoma ostatnimi wydarzeniami roku: sp… https://t.co/uqiIer2vXE