środa, 01 sierpień 2018 05:58

Unia Europejska wspólnie o karuzelach podatkowych

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej planują koordynację działań w celu wspólnego zwalczania przestępstw podatkowych, zwłaszcza w kwestii tzw. karuzel podatkowych związanych z nadużyciami w podatku VAT. Pojawił się także postulat ujednolicenia stawek VAT w poszczególnych państwach Unii Europejskiej na rynku publikacji ( zarówno papierowych jak i elektronicznych). 

Jak podaje strona Ministerstwa Finansów 13 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie ECOFIN pod przewodnictwem prezydencji austriackiej. „Główne cele prezydencji to ukończenie unii bankowej i rozwijanie unii rynków kapitałowych, pogłębienie i wzmocnienie koordynacji polityk gospodarczych oraz poprawa skuteczności i sprawiedliwości systemów podatkowych. Chodzi również o zwalczanie oszustw podatkowych i unikania opodatkowania, a także zapewnienie odpowiednich zasobów finansowych w ramach budżetu UE.” 

Zwalczanie oszustw podatkowych (zwłaszcza tych dotyczących podatku VAT) wymaga koordynacji działań poszczególnych państw UE. Karuzela podatkowa wyłudzająca VAT to klasyczny przykład schematu podatkowego nadużycia, które ma charakter międzynarodowy. Działania w ramach jednego państwa mogą być w tej kwestii niewystarczające. 

Osobną kwestią (niezwiązaną z tematyką zwalczania oszustw podatkowych lub uszczelniania podatków) była kwestia ujednolicenia stawek VAT na książki, gazety i czasopisma (zarówno tradycyjne w formie papierowej jak i elektroniczne). 

Państwa UE mają dużą swobodę w kwestii ustalania stawek VAT, jednak to nie wyklucza inicjatyw mających na celu ujednolicenie tych stawek w poszczególnych segmentach rynku. 

Autor: 

Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Feedforward zamiast feedbacku – jak zwiększyć efektywność organizacji - Russell Bedford https://t.co/UYkn6qWxBx
RB__Poland RB Magazine numer 66 - zapraszamy do pobierania za darmo https://t.co/6vybR1p617 https://t.co/8Pt3AgJ8k7
RB__Poland Russell Bedford kontynuuje ekspansję w Afryce - Russell Bedford https://t.co/gdO2jpjBLV
RB__Poland Podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów spółki jest dochodem z udziału w jej zyskach (PIT) - Russell B… https://t.co/xDu3ObSmI3