poniedziałek, 30 lipiec 2018 05:58

Planowane zmiany w podatkowych aspektach leasingu

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatkowych aspektach leasingu, które mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Zakładają ustanowienie limitu kwotowego w wysokości 150 tys. zł rocznie – ten limit ma się odnosić do możliwości zaliczania rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że raty leasingowe przekraczające limit 150 tys. nie zostaną uznane za koszty podatkowe, a tym samym nie obniżą podstawy opodatkowania. 

Kolejna, niekorzystna dla przedsiębiorców zmiana w kwestii leasingu, dotyczy ograniczenia zaliczania rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu w przypadku użycia samochodu do celów mieszanych, tj. jednocześnie do celów związanych z działalnością gospodarczą i do celów prywatnych. Jakiekolwiek użycie samochodu do celów prywatnych sprawi, że tylko połowa raty leasingowej zostanie uznana za koszt podatkowy. Taki schemat byłby analogiczny do obecnych uregulowań dotyczących odliczenia VAT-u od zakupu samochodu używanego do celów mieszanych. Odliczenie całości nie jest co prawda wykluczone, jednak wiąże się z trudnościami. Jeśli ktoś chce odliczyć całość VAT-u, to musi spełnić określone wymogi ewidencyjne, aby udowodnić, że samochód nie jest używany w najmniejszym stopniu do celów prywatnych. Można się spodziewać analogicznych realiów w kwestii zaliczania rat leasingowych do kosztów podatkowych. To oznaczałoby, że zaliczenie całości raty do kosztów uzyskania przychodu wymagałoby spełnienia wymogów ewidencyjnych, aby udowodnić brak jakiegokolwiek użycia pojazdu na cele prywatne. 

Autor: 

Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Czy słyszeliście już o akcjach oznaczonych? Radca prawny Justyna Kyć wyjaśnia czym są i czy warto by je zaimplement… https://t.co/NcOVVDzajl
7hreply
RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn