piątek, 27 lipiec 2018 07:27

Główne założenia nowej Ordynacji podatkowej 

Według założeń resortu nowa Ordynacja podatkowa ma wyważyć interes podatnika oraz interes publiczny (w praktyce interes Skarbu Państwa). Uzasadnienie przekonuje ponadto, że obowiązująca od 1997 r. ordynacja jest przestarzała i nie odpowiada obecnym potrzebom i standardom. Podkreślono także wielokrotne nowelizacje tej ustawy, które jednak nie spowodowały znacząco lepszej jakości. 

Kolejne założenie to zwiększenie zaufania podatników do organów podatkowych. Mają temu służyć ugodowe sposoby rozwiązywania sporów (mediacja). Kolejna nowość idąca w tym kierunku to tzw. procedura konsultacyjna. 

Według uzasadnienia celem nowej Ordynacji Podatkowej jest również uproszczenie postępowań. W tym celu założono eliminację postępowań dotyczących kwot do 50 zł. (możliwość niewszczynania postępowania lub umorzenia wszczętego). 

Nowa Ordynacja Podatkowa tworzy też pewne nowości o charakterze instytucjonalnym – Rzecznik Praw Podatnika i Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych. Rzecznika powoła prezes rady ministrów na wniosek ministra finansów. Taka procedura wyboru może stwarzać uzasadnione wątpliwości co do bezstronności Rzecznika.

Z inicjatywy Ministerstwa Finansów zaproponowano również zasadę racjonalnego stosowania prawa. Założenie wydaje się tutaj obiecujące, jednak w praktyce ta zasada może obowiązywać bardziej teoretycznie niż realnie. 

Autor:

Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland NSA po stronie podatników. Fiskus nie może kontrolować wyrywkowo - Russell Bedford https://t.co/bJWjNBVhOQ
5hreply
RB__Poland Koniec z zasadą nie wprowadzania zmian do podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego. Polsce skończył się czas… https://t.co/3IIHQuNOCZ
23hreply
RB__Poland Czy słyszeliście już o akcjach oznaczonych? Radca prawny Justyna Kyć wyjaśnia czym są i czy warto by je zaimplement… https://t.co/NcOVVDzajl