piątek, 27 lipiec 2018 07:27

Główne założenia nowej Ordynacji podatkowej 

Według założeń resortu nowa Ordynacja podatkowa ma wyważyć interes podatnika oraz interes publiczny (w praktyce interes Skarbu Państwa). Uzasadnienie przekonuje ponadto, że obowiązująca od 1997 r. ordynacja jest przestarzała i nie odpowiada obecnym potrzebom i standardom. Podkreślono także wielokrotne nowelizacje tej ustawy, które jednak nie spowodowały znacząco lepszej jakości. 

Kolejne założenie to zwiększenie zaufania podatników do organów podatkowych. Mają temu służyć ugodowe sposoby rozwiązywania sporów (mediacja). Kolejna nowość idąca w tym kierunku to tzw. procedura konsultacyjna. 

Według uzasadnienia celem nowej Ordynacji Podatkowej jest również uproszczenie postępowań. W tym celu założono eliminację postępowań dotyczących kwot do 50 zł. (możliwość niewszczynania postępowania lub umorzenia wszczętego). 

Nowa Ordynacja Podatkowa tworzy też pewne nowości o charakterze instytucjonalnym – Rzecznik Praw Podatnika i Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych. Rzecznika powoła prezes rady ministrów na wniosek ministra finansów. Taka procedura wyboru może stwarzać uzasadnione wątpliwości co do bezstronności Rzecznika.

Z inicjatywy Ministerstwa Finansów zaproponowano również zasadę racjonalnego stosowania prawa. Założenie wydaje się tutaj obiecujące, jednak w praktyce ta zasada może obowiązywać bardziej teoretycznie niż realnie. 

Autor:

Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq