poniedziałek, 02 lipiec 2018 09:54

Unia Europejska chce zwalczać oszustwa w podatku VAT na poziomie całej wspólnoty. Czy to przełom?

Wojna z mafią VAT-owską to slogan niezwykle popularny od jakiegoś czasu. Ktoś mało dociekliwy mógłby uznać, że chodzi o bardzo szkodliwą patologię, która występuje tylko w Polsce. Prawda jest nieco bardziej prozaiczna. Karuzele podatkowe oraz wyłudzanie zwrotów VAT to zjawiska występujące we wszystkich krajach UE. Działalność tzw. mafii VAT-owskich nad Wisłą mogła się rozwinąć dopiero w momencie przystąpienia do wspólnoty. Przed 2004 r. byłoby znacznie trudniej. Kto w takim razie jest winny? Można powiedzieć, że zawinił brak umiejętności przewidywania przyszłości w trakcie tworzenia prawa.

 

Jednym z fundamentów UE jest wspólny rynek oraz swoboda przepływu towarów i usług. Takie założenie sprzyja nowoczesnej i zdrowej gospodarce. Niestety, idealne założenia niekiedy rozbijają się o zjawiska bardzo przyziemne.

W jakim kraju zapłacić VAT

Podatek VAT generuje najwięcej przychodu do budżetu państwa. Więcej niż jakikolwiek inny podatek. Tą daninę płacimy wszyscy przy okazji każdych zakupów w supermarkecie. Możemy nie zwracać uwagi na kwotę VAT widoczną na paragonie, jednak warto wiedzieć, że to właśnie ta suma ta zasila skarb państwa, a nie sprzedawcę. Oczywiście przy założeniu, że wszystko przebiega zgodnie z prawem. W praktyce przedsiębiorca może nie wpłacić VAT-u do urzędu skarbowego lub nawet wystąpić o zwrot VAT-u, który mu się nie należy.

Ryzyko oszustwa podatkowego występuje zawsze, jednak dopóki kupno i sprzedaż odbywają się w tym samym kraju, to cały proces jest bardziej przewidywalny. Wszystko się komplikuje, jeśli sprzedawca i odbiorca są przedsiębiorcami z różnych krajów. Wtedy powstaje realna szansa na przestępstwa typu „karuzela podatkowa”.

Wewnątrzwspólnotowo nie znaczy uczciwie

Podatek VAT w założeniu obciąża konsumenta, a nie dochody przedsiębiorcy. Z tego powodu powinien być rozliczony w państwie nabywcy, a nie sprzedawcy. Z pozoru nie ma tu niczego, co mogłoby wzbudzać podejrzenia. W praktyce sprzedaż towarów z Polski do Czech stwarza znacznie większe ryzyko zniknięcia kwoty VAT niż w przypadku takiej samej operacji pomiędzy przedsiębiorcami z jednego kraju.

Co więcej, zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy z różnych krajów UE mogą utworzyć tzw. karuzelę podatkową, która wyłudza zwroty VAT. Obrót towarami odbywa się wtedy tylko iluzorycznie. Karuzele powstają międzypaństwowo, a nie wewnątrz jednego kraju. Pokusa łatwego zarobku w postaci wyłudzenia zwrotu VAT jest dla niektórych zbyt silna, żeby się jej oprzeć.

Mechanizm, który ma złamać karuzelę

Unijny komisarz Pierre Moscovici szacuje, że skala oszustw w podatku VAT to 50 mld euro rocznie. Z tego wynika, że Unia Europejska traci co roku kwotę podobną do budżetu średniego państwa.

Komisarz UE zapowiada ogólnoeuropejską reformę, która według jego prognozy ograniczy stratę o 80%. Jeśli tak się stanie, to wspólnota powinna zyskać jakieś 40 mld euro każdego roku. Zamierza to osiągnąć poprzez załatanie kluczowej dziury wykorzystywanej przez pseudo przedsiębiorców.

Wspomniany wcześniej przykład sprzedaży towarów z Polski do Czech powinien wzbogacić podatkowo stronę czeską. Wszystko jest jednak podzielone na dwa etapy, a luka między nimi znacząco ułatwia malwersację. Kupno i sprzedaż stają się niejako odrębnymi zdarzeniami, a nabywca ma duże pole manewru, jeśli chce oszukać urząd skarbowy.

Komisja Europejska zamierza utworzyć jednolity unijny obszar VAT. Obrót pomiędzy różnymi krajami UE zostanie oparty na nowych zasadach. KE zapowiada odejście od konstrukcji „sztucznego podziału jednej transakcji handlowej (...) transgraniczny handel towarami będzie zdefiniowany jako jedna podlegająca opodatkowaniu dostawa”.

Zapowiedź uratowania 40 mld euro jest bardzo ambitna. KE wyraża też nadzieję, że opracowane przez nią założenia to jedynie wstęp do ogólnoeuropejskiego tworzenia fundamentów przyjaznego i jednocześnie szczelnego systemu VAT. Czas pokaże czy taka wizja stanie się rzeczywistością.

Autor:

Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przedłużenie terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek… https://t.co/p4nsgNrEmE
RB__Poland System Informacji Finansowej ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - Russell Bedford https://t.co/pQWSlUtQJf
RB__Poland Polska na końcu stawki w rankingu Tax Foundation - Russell Bedford https://t.co/3LA2DOh4ZW
RB__Poland BREXIT. Zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a ulga mieszkaniowa - Russell Bedford https://t.co/dcwQAujYJ7