niedziela, 01 lipiec 2018 13:01

Przeglądy podatkowe jako sposób na wczesne wykrywanie nieprawidłowości w rozliczeniach z fiskusem

Organy podatkowe stają się coraz bardziej restrykcyjne podczas kontroli. Przedmiotem weryfikacji ze strony fiskusa są nie tylko kwestie związane z prawidłowością rozliczania podatku VAT, lecz także – podatków dochodowych (CIT oraz PIT), cen transferowych, akcyzy, jak również podatki i opłaty lokalne (np. podatek od nieruchomości).

 

Zarządzanie przedsiębiorstwem wiąże się z dużą ilością obowiązków, a kwestie podatkowe są jedynie ich niewielkim wycinkiem. Skuteczym sposobem na to, aby uchronić się przed ogromnymi stratami finansowymi spowodowanymi wykryciem nieprawidłowości w wyniku kontroli podatkowej, jest przeprowadzenie przeglądów podatkowych - cykliczne lub doraźne.

Pomocą dla przedsiębiorcy będą z pewnością przeglądy podatkowe, które mogą przybrać formę zarówno cykliczną, jak i doraźną (wykonywane w ciągu jednego dnia). Przegląd podatkowy ma na celu przede wszystkim wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozliczeniach.

Formy przeglądów podatkowych

Najprostszą formą przeglądu podatkowego jest przegląd jednodniowy. Cały proces zaczyna się od wypełnienia ankiety przez firmę. Dzięki temu spółka doradztwa podatkowego może wstępnie zidentyfikować potencjalne obszary wymagające weryfikacji.

Po wypełnieniu ankiety przychodzi czas na wizytę ekspertów w siedzibie przedsiębiorcy. Już kilka godzin pracy stanowi podstawę do przygotowania raportu. Dzięki niemu można się dowiedzieć, w których obszarach potrzebna jest dalsza analiza oraz co można skorygować od razu.

Bardziej rozbudowaną formą badania przedsiębiorcy jest przegląd kompleksowy. Klient sam wtedy wybiera obszar, który chce zweryfikować (np. VAT, akcyza, CIT, podatek od nieruchomości). Eksperci podatkowi mają wtedy znacznie więcej czasu na szczegółową ocenę prawidłowości metodologii rozliczeń.

Kolejna możliwość to przegląd, który ocenia bieżące rozliczenia podatkowe pod względem ich poprawności.

Konkretna forma badania podatkowego oraz jej zakres jest ustalany indywidualnie w ramach konsultacji z klientem. Dzięki temu można dostosować metodologię do wymagań konkretnej branży oraz wielkości firmy.

Korzyści wynikające z przeglądu podatkowego

Zlecenie przeglądu podatkowego to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo finansowe spółki. Stale zmieniające się przepisy podatkowe mogą spowodować ryzyko poniesienia kosztów wielkich kar finansowych. Zadaniem ekspertów podatkowych jest eliminacja tego ryzyka oraz zaproponowanie optymalnych rozwiązań w zakresie rozliczeń, które dodatkowo ułatwią cały proces i zaoszczędzą czas przedsiębiorców.

Autor:

Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v