niedziela, 01 lipiec 2018 12:59

Przedłużenie terminów sporządzenia dokumentacji podatkowych coraz bliżej

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowych, dla których marcowy termin mógł być zbyt krótki, mogą odetchnąć z ulgą. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się Projekt Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej (dalej: Projekt Rozporządzenia).

 

Zgodnie z Projektem Rozporządzenia, przedłużone mają zostać do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego terminy:

  • sporządzenia dokumentacji podatkowych,

  • złożenia urzędowi skarbowemu oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,

  • dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania CIT-TP.

W uzasadnieniu Projektu Rozporządzenia zwraca się m. in. uwagę na nałożenie dużej ilości obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych (tj. sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także wyżej wspomnianych oświadczenia i uproszczonego sprawozdania), których termin realizacji przypada, co do zasady, na dzień złożenia zeznania podatkowego. Wypełnienia powyższych obowiązków nie ułatwiają również problemy natury technicznej oraz wątpliwości związane chociażby ze sposobem składania i wypełnienia uproszczonego sprawozdania CIT – TP.

Cytując powyższe uzasadnienie: „w celu uproszczenia systemu podatkowego oraz mając na względzie ważny interes podatników, proponuje się wydłużenie o maksymalnie pół roku terminów związanych ze spełnieniem ww. obowiązków w zakresie dokumentacji cen transferowych”.

Do 27 lutego 2018 r., tj. do najbliższego wtorku, w ramach konsultacji publicznych trwa zgłaszanie uwag do Projektu Rozporządzenia.

Projekt Rozporządzenia oraz uzasadnienie można znaleźć pod poniższym adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12308553/katalog/12493026#12493026

Jednocześnie, bez względu na ostateczny termin spełnienia obowiązków związanych z cenami transferowymi, zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług w powyższym zakresie.

Autor: 

Michał Zdanowski

Michał Zdanowski

Konsultant podaktowy w Russell Bedford Poland.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Absolwent Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez okres studiów zdobywał doświadczenie w kancelariach zajmujących się sprawami prawno – podatkowymi. Od września 2011 związany jest z kancelarią Russell Bedford Poland. Specjalizuje się w dokumentowaniu transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Czy słyszeliście już o akcjach oznaczonych? Radca prawny Justyna Kyć wyjaśnia czym są i czy warto by je zaimplement… https://t.co/NcOVVDzajl
22hreply
RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn