niedziela, 01 lipiec 2018 12:59

Przedłużenie terminów sporządzenia dokumentacji podatkowych coraz bliżej

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowych, dla których marcowy termin mógł być zbyt krótki, mogą odetchnąć z ulgą. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się Projekt Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej (dalej: Projekt Rozporządzenia).

 

Zgodnie z Projektem Rozporządzenia, przedłużone mają zostać do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego terminy:

  • sporządzenia dokumentacji podatkowych,

  • złożenia urzędowi skarbowemu oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,

  • dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania CIT-TP.

W uzasadnieniu Projektu Rozporządzenia zwraca się m. in. uwagę na nałożenie dużej ilości obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych (tj. sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także wyżej wspomnianych oświadczenia i uproszczonego sprawozdania), których termin realizacji przypada, co do zasady, na dzień złożenia zeznania podatkowego. Wypełnienia powyższych obowiązków nie ułatwiają również problemy natury technicznej oraz wątpliwości związane chociażby ze sposobem składania i wypełnienia uproszczonego sprawozdania CIT – TP.

Cytując powyższe uzasadnienie: „w celu uproszczenia systemu podatkowego oraz mając na względzie ważny interes podatników, proponuje się wydłużenie o maksymalnie pół roku terminów związanych ze spełnieniem ww. obowiązków w zakresie dokumentacji cen transferowych”.

Do 27 lutego 2018 r., tj. do najbliższego wtorku, w ramach konsultacji publicznych trwa zgłaszanie uwag do Projektu Rozporządzenia.

Projekt Rozporządzenia oraz uzasadnienie można znaleźć pod poniższym adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12308553/katalog/12493026#12493026

Jednocześnie, bez względu na ostateczny termin spełnienia obowiązków związanych z cenami transferowymi, zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług w powyższym zakresie.

Autor: 

Michał Zdanowski

Michał Zdanowski

Konsultant podaktowy w Russell Bedford Poland.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Absolwent Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez okres studiów zdobywał doświadczenie w kancelariach zajmujących się sprawami prawno – podatkowymi. Od września 2011 związany jest z kancelarią Russell Bedford Poland. Specjalizuje się w dokumentowaniu transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dodatkowe informacje ws. wykazu podatników VAT - Russell Bedford Poland https://t.co/5JGinMFPtd
18hreply
RB__Poland Russell Bedford na konferencji #Mazurytobiznes. Zobacz fotorelację: https://t.co/mHMjo3qHDd https://t.co/uh8ru9j9dt
23hreply
RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n