niedziela, 01 lipiec 2018 05:53

Postępowania karne skarbowe i kontrole podatkowe coraz bardziej dotkliwe

Uszczelnienie systemu podatkowego i zwalczanie przestępczości podatkowej były jednymi z kluczowych obietnic wyborczych obecnej władzy. Realizacja tych zapowiedzi wiązała się ze stworzeniem nowych mechanizmów i wyposażeniem organów skarbowych w nowe narzędzia. Według zapewnień strony rządowej uczciwi przedsiębiorcy nie mają się czego bać jednak w praktyce wojna z oszustami podatkowymi może być dotkliwa dla wszystkich.

 

Według rządowych projektów banki mają przekazywać dane o rachunkach klientów do systemu teleinformatycznego co umożliwi organom podatkowym znacznie większą i bardziej realną kontrolę niż obecnie. Ponadto pojawi się możliwość blokowania konkretnych kont bankowych.

Kolejny plan to zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Według założeń, w razie wystąpienia podejrzeń co do pochodzenia środków finansowych, zawiadamiana będzie prokuratura.

Obowiązujące od niedawna przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym w podatku VAT dają organom podatkowym znacznie większe możliwości wstępnego wytypowania przedsiębiorców, u których rozpocznie się kontrola podatkowa.

Osobną kwestią jest wzmożona aktywność w kwestii postępowań karnych skarbowych, w których grozi nie tylko sankcja finansowa ale także odpowiedzialność karna. Urzędnicy skarbowi mają większe kompetencje oraz lepsze możliwości zbierania dowodów. Chodzi m. in. o ułatwiony dostęp funkcjonariuszy krajowej administracji skarbowej na teren przedsiębiorstw.

Kancelaria Russell Bedford Poland oferuje przedsiębiorcom kompleksowe doradztwo podatkowe na każdym stadium postępowania. Nasze usługi obejmują kontrole podatkowe, postępowania podatkowe, a także sprawy karno-skarbowe. Zespół doświadczonych specjalistów traktuje każdą sprawę indywidualnie. Wybieramy rozwiązania optymalne wobec każdego klienta.

Autor: Paweł Kula

Paweł Kula

Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych, Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz dokumentacji cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Feedforward zamiast feedbacku – jak zwiększyć efektywność organizacji - Russell Bedford https://t.co/UYkn6qWxBx
RB__Poland RB Magazine numer 66 - zapraszamy do pobierania za darmo https://t.co/6vybR1p617 https://t.co/8Pt3AgJ8k7
RB__Poland Russell Bedford kontynuuje ekspansję w Afryce - Russell Bedford https://t.co/gdO2jpjBLV
RB__Poland Podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów spółki jest dochodem z udziału w jej zyskach (PIT) - Russell B… https://t.co/xDu3ObSmI3