niedziela, 01 lipiec 2018 05:53

Postępowania karne skarbowe i kontrole podatkowe coraz bardziej dotkliwe

Uszczelnienie systemu podatkowego i zwalczanie przestępczości podatkowej były jednymi z kluczowych obietnic wyborczych obecnej władzy. Realizacja tych zapowiedzi wiązała się ze stworzeniem nowych mechanizmów i wyposażeniem organów skarbowych w nowe narzędzia. Według zapewnień strony rządowej uczciwi przedsiębiorcy nie mają się czego bać jednak w praktyce wojna z oszustami podatkowymi może być dotkliwa dla wszystkich.

 

Według rządowych projektów banki mają przekazywać dane o rachunkach klientów do systemu teleinformatycznego co umożliwi organom podatkowym znacznie większą i bardziej realną kontrolę niż obecnie. Ponadto pojawi się możliwość blokowania konkretnych kont bankowych.

Kolejny plan to zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Według założeń, w razie wystąpienia podejrzeń co do pochodzenia środków finansowych, zawiadamiana będzie prokuratura.

Obowiązujące od niedawna przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym w podatku VAT dają organom podatkowym znacznie większe możliwości wstępnego wytypowania przedsiębiorców, u których rozpocznie się kontrola podatkowa.

Osobną kwestią jest wzmożona aktywność w kwestii postępowań karnych skarbowych, w których grozi nie tylko sankcja finansowa ale także odpowiedzialność karna. Urzędnicy skarbowi mają większe kompetencje oraz lepsze możliwości zbierania dowodów. Chodzi m. in. o ułatwiony dostęp funkcjonariuszy krajowej administracji skarbowej na teren przedsiębiorstw.

Kancelaria Russell Bedford Poland oferuje przedsiębiorcom kompleksowe doradztwo podatkowe na każdym stadium postępowania. Nasze usługi obejmują kontrole podatkowe, postępowania podatkowe, a także sprawy karno-skarbowe. Zespół doświadczonych specjalistów traktuje każdą sprawę indywidualnie. Wybieramy rozwiązania optymalne wobec każdego klienta.

Autor: Paweł Kula

Paweł Kula

Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych, Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz dokumentacji cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zatrudnianie pracowników młodocianych w polskim prawie - Russell Bedford Poland https://t.co/hKIqb1abOZ
13hreply
RB__Poland Rząd utrudnia osobom prawnym prowadzenie postępowań przed sądami - Russell Bedford Poland https://t.co/aTnt3RqrQT
18hreply
RB__Poland Od nowego roku kasy rejestrujące w postaci oprogramowania, ale nadal z drukowanymi paragonami - RB Akademia - szkol… https://t.co/ZiAHO99eSA
RB__Poland Likwidacja spółki z o.o. a zbycie nieruchomości - Russell Bedford Poland https://t.co/5s02bGMkCq