niedziela, 01 lipiec 2018 05:53

Postępowania karne skarbowe i kontrole podatkowe coraz bardziej dotkliwe

Uszczelnienie systemu podatkowego i zwalczanie przestępczości podatkowej były jednymi z kluczowych obietnic wyborczych obecnej władzy. Realizacja tych zapowiedzi wiązała się ze stworzeniem nowych mechanizmów i wyposażeniem organów skarbowych w nowe narzędzia. Według zapewnień strony rządowej uczciwi przedsiębiorcy nie mają się czego bać jednak w praktyce wojna z oszustami podatkowymi może być dotkliwa dla wszystkich.

 

Według rządowych projektów banki mają przekazywać dane o rachunkach klientów do systemu teleinformatycznego co umożliwi organom podatkowym znacznie większą i bardziej realną kontrolę niż obecnie. Ponadto pojawi się możliwość blokowania konkretnych kont bankowych.

Kolejny plan to zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Według założeń, w razie wystąpienia podejrzeń co do pochodzenia środków finansowych, zawiadamiana będzie prokuratura.

Obowiązujące od niedawna przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym w podatku VAT dają organom podatkowym znacznie większe możliwości wstępnego wytypowania przedsiębiorców, u których rozpocznie się kontrola podatkowa.

Osobną kwestią jest wzmożona aktywność w kwestii postępowań karnych skarbowych, w których grozi nie tylko sankcja finansowa ale także odpowiedzialność karna. Urzędnicy skarbowi mają większe kompetencje oraz lepsze możliwości zbierania dowodów. Chodzi m. in. o ułatwiony dostęp funkcjonariuszy krajowej administracji skarbowej na teren przedsiębiorstw.

Kancelaria Russell Bedford Poland oferuje przedsiębiorcom kompleksowe doradztwo podatkowe na każdym stadium postępowania. Nasze usługi obejmują kontrole podatkowe, postępowania podatkowe, a także sprawy karno-skarbowe. Zespół doświadczonych specjalistów traktuje każdą sprawę indywidualnie. Wybieramy rozwiązania optymalne wobec każdego klienta.

Autor: Paweł Kula

Paweł Kula

Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych, Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz dokumentacji cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford w Top 20 globalnych sieci - Russell Bedford Poland https://t.co/8CB0poIxTH
11hreply
RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i