piątek, 29 czerwiec 2018 12:36

Rządowy projekt ustawy o spółkach typu REIT(Real Estate Investment Trust)

Zwolnienie z podatku CIT dla spółek inwestujących w nieruchomości – to najważniejsze założenie rządowego projektu ustawy. Podobne regulacje istnieją już w innych krajach UE oraz Stanach Zjednoczonych. Umożliwiają inwestorom uzyskiwanie regularnych dochodów z wynajmu nieruchomości jednak bez konieczności ich bezpośredniego nabywania.

Obecnie dochody osiągane przez spółki inwestujące w nieruchomości (przede wszystkim wynajem) są opodatkowane podwójnie. Najpierw spółka musi zapłacić podatek CIT, następnie podatek muszą uiścić poszczególni wspólnicy-inwestorzy. Rządowy projekt ustawy zakłada rezygnację z podwójnego opodatkowania poprzez zwolnienie podatników z CIT w tym zakresie.  W założeniach obowiązywać zacznie zryczałtowany  podatek ze stawką 8,5% od dochodu (podobnie jak w przypadku osób fizycznych wynajmujących nieruchomości poza działalnością gospodarczą).

Według projektu zwolnienie z CIT obejmie dochody pochodzące z:

  • najmu nieruchomości lub ich części
  • odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części
  • odpłatnego zbycia przez spółki rynku wynajmu nieruchomości ich udziałów lub akcji w spółkach zależnych.

Planowane zmiany uzasadniane są potrzebą pobudzenia rodzimego rynku najmu nieruchomości. Obecnie możliwość uzyskiwania regularnych dochodów z tego źródła jest dostępna  dla osób dysponujących środkami pieniężnymi pozwalającymi na zakup nieruchomości, np. mieszkania przeznaczonego na wynajem.  Wejście w życie nowych regulacji umożliwiałoby inwestowanie także podmiotom, które nie dysponują sumami potrzebnymi na nabycie nieruchomości. Zamiast bezpośredniego zakupu nieruchomości pojawiłaby się opcja np.  nabycia akcji spółki, która zarządza całym procesem wynajmu i regularnie wypłaca dywidendę.

Projekt jest warty uwagi również z tego względu, że Polska jest jednym z liderów Europy Środkowej w opisywanym segmencie rynku, dotyczy to zwłaszcza powierzchni biurowych. Wejście w życie planowanych regulacji może oznaczać powstanie nowej bezpiecznej formy lokowania kapitału stanowiącej alternatywę dla tradycyjnych lokat bankowych.  

Autor: 

 

Paweł Kula Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych. Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz w dokumentacji  cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej, publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland RB Magazine numer 66 - zapraszamy do pobierania za darmo https://t.co/6vybR1p617 https://t.co/8Pt3AgJ8k7
RB__Poland Russell Bedford kontynuuje ekspansję w Afryce - Russell Bedford https://t.co/gdO2jpjBLV
RB__Poland Podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów spółki jest dochodem z udziału w jej zyskach (PIT) - Russell B… https://t.co/xDu3ObSmI3
RB__Poland Rzeczpospolita wyróżnia Russell Bedford Poland za działalność w czasach epidemii koronawirusa - Russell Bedford https://t.co/bs4LTYCuBp