piątek, 29 czerwiec 2018 12:36

Rządowy projekt ustawy o spółkach typu REIT(Real Estate Investment Trust)

Zwolnienie z podatku CIT dla spółek inwestujących w nieruchomości – to najważniejsze założenie rządowego projektu ustawy. Podobne regulacje istnieją już w innych krajach UE oraz Stanach Zjednoczonych. Umożliwiają inwestorom uzyskiwanie regularnych dochodów z wynajmu nieruchomości jednak bez konieczności ich bezpośredniego nabywania.

Obecnie dochody osiągane przez spółki inwestujące w nieruchomości (przede wszystkim wynajem) są opodatkowane podwójnie. Najpierw spółka musi zapłacić podatek CIT, następnie podatek muszą uiścić poszczególni wspólnicy-inwestorzy. Rządowy projekt ustawy zakłada rezygnację z podwójnego opodatkowania poprzez zwolnienie podatników z CIT w tym zakresie.  W założeniach obowiązywać zacznie zryczałtowany  podatek ze stawką 8,5% od dochodu (podobnie jak w przypadku osób fizycznych wynajmujących nieruchomości poza działalnością gospodarczą).

Według projektu zwolnienie z CIT obejmie dochody pochodzące z:

  • najmu nieruchomości lub ich części
  • odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części
  • odpłatnego zbycia przez spółki rynku wynajmu nieruchomości ich udziałów lub akcji w spółkach zależnych.

Planowane zmiany uzasadniane są potrzebą pobudzenia rodzimego rynku najmu nieruchomości. Obecnie możliwość uzyskiwania regularnych dochodów z tego źródła jest dostępna  dla osób dysponujących środkami pieniężnymi pozwalającymi na zakup nieruchomości, np. mieszkania przeznaczonego na wynajem.  Wejście w życie nowych regulacji umożliwiałoby inwestowanie także podmiotom, które nie dysponują sumami potrzebnymi na nabycie nieruchomości. Zamiast bezpośredniego zakupu nieruchomości pojawiłaby się opcja np.  nabycia akcji spółki, która zarządza całym procesem wynajmu i regularnie wypłaca dywidendę.

Projekt jest warty uwagi również z tego względu, że Polska jest jednym z liderów Europy Środkowej w opisywanym segmencie rynku, dotyczy to zwłaszcza powierzchni biurowych. Wejście w życie planowanych regulacji może oznaczać powstanie nowej bezpiecznej formy lokowania kapitału stanowiącej alternatywę dla tradycyjnych lokat bankowych.  

Autor: 

 

Paweł Kula Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych. Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz w dokumentacji  cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej, publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq