środa, 27 czerwiec 2018 21:08

Ryczałt za korzystanie z samochodów służbowych obejmuje paliwo

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 6 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Op 68/16 pracownicy korzystający z samochodów służbowych do celów prywatnych nie muszą płacić podatku dochodowego od wartości paliwa przekazanego nieodpłatnie przez pracodawcę.

 

Treść tego przepisu nie wyjaśnia jednak czy obowiązek podatkowy pracownika z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych dotyczy jedynie kwoty w nim wskazanej czy należy go rozszerzyć o wartość paliwa otrzymanego nieodpłatnie od pracodawcy.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350 ze zm., dalej : ustawa PIT) uznaje za przychody ze stosunku pracy podlegające opodatkowaniu nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop ale także wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od pracodawcy. W przypadku korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych kwota zwiększająca podstawę opodatkowania jest ustalana w sposób ryczałtowy.

Zgodnie z art 12 ust 2a ustawy PIT wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez pracownika ustala się w wysokości:

  • 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
  • 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Treść tego przepisu nie wyjaśnia jednak czy obowiązek podatkowy pracownika z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych dotyczy jedynie kwoty w nim wskazanej czy należy go rozszerzyć o wartość paliwa otrzymanego nieodpłatnie od pracodawcy.

Powyższe zagadnienie zostało rozstrzygnięte na korzyść podatnika wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Zgodnie z tym orzeczeniem wartość paliwa otrzymanego nieodpłatnie od pracodawcy nie zwiększa podstawy opodatkowania w przypadku korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe - Russell Bedford https://t.co/tATfTijGxB
22hreply
RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz
RB__Poland Resort zapowiada, że pożyczka dla mikroprzedsiębiorców udzielana w ramach tarczy antykryzysowej będzie umarzana z a… https://t.co/4cfsuEYHgu