poniedziałek, 25 czerwiec 2018 08:13

Luka w VAT będzie szacowana przez Ministerstwo Finansów

Do tej pory Ministerstwo Finansów jej nie obliczało, ale zamierza to robić. Luka w VAT to różnica między tym, co budżet uzyskuje z VAT, a hipotetycznymi wpływami budżetu możliwymi do osiągnięcia, gdyby cała konsumpcja była efektywnie opodatkowana tym podatkiem.

 

"W tym roku będziemy mieli swoje wyniki szacunków, czyli własną analitykę w tym zakresie"
Agnieszka Królikowska, Wiceminister Finansów

"W ministerstwie finansów trwają prace nad oszacowaniem luki w VAT. Opracowujemy nową metodologię, jak najbardziej dokładną, aby mieć własne obliczenia związane z jej określeniem. W tej chwili jesteśmy na etapie dopracowywania modelu i metody wyliczenia luki". W prace zaangażowani są specjaliści z departamentów kontroli skarbowej, podatków i makroekonomii – powiedziała Agnieszka Królikowska, wiceminister finansów.

"Trwają także dyskusje nad rozszerzeniem prac o lukę w innych podatkach. Na pewno skupimy się na VAT. W tym roku będziemy mieli swoje wyniki szacunków, czyli własną analitykę w tym zakresie" - dodała wiceminister. Zaznaczyła, że z szacunków rynkowych wynika, że luka w VAT wynosi w Polsce od ponad dwudziestu miliardów zł rocznie do ponad 50 mld zł. "Intuicja wskazuje mi, że może być to ok. 30 mld zł rocznie" - dodała.

Zgodnie z opublikowanymi w listopadzie ubiegłego roku wartość luki w VAT miałaby wynieść ok. 42 mld zł, czyli 2,5 proc.

Całkowita likwidacja luki podatkowej w VAT nie jest jednak możliwa.

Lukę w VAT można ograniczyć o ok. 31,5 mld zł, czyli kwotę odpowiadającą w przybliżeniu rocznemu budżetowi Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na ubytek ten wpływają przede wszystkim szara strefa i oszustwa podatkowe, a także błędy popełnione przez podatników, stosowanie nieuczciwej optymalizacji podatkoweji, upadłości przedsiębiorstw oraz niewydajność poboru podatków.

Ministerstwo finansów w tym roku będzie gotowe do samodzielnego liczenia luki. Na ten moment przygotowuje metodologię określania, jaką część podatku budżet co roku traci.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland NSA po stronie podatników. Fiskus nie może kontrolować wyrywkowo - Russell Bedford https://t.co/bJWjNBVhOQ
4hreply
RB__Poland Koniec z zasadą nie wprowadzania zmian do podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego. Polsce skończył się czas… https://t.co/3IIHQuNOCZ
22hreply
RB__Poland Czy słyszeliście już o akcjach oznaczonych? Radca prawny Justyna Kyć wyjaśnia czym są i czy warto by je zaimplement… https://t.co/NcOVVDzajl