piątek, 22 czerwiec 2018 13:38

Na siłownię z preferencyjną stawką VAT

Jeden z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego powinien rozwiać wątpliwości w zakresie właściwej stawki VAT na korzystanie z obiektów sportowych, takich jak siłownia czy klub fitness. Kwestią budzącą dotychczas kontrowersje był przede wszystkim sposób rozumienia wyrażenia „pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” (poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT), od którego było uzależnione zastosowanie preferencyjnej 8% stawki VAT.

 

Dotychczas zdania organów podatkowych były podzielone – występowały do tej pory dwa zasadnicze stanowiska w przedmiocie opodatkowania usług, takich jak korzystanie z siłowni:

  • usługi takie podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT, ze względu na fakt, że karnet wstępu na obiekt sportowy poza samym wstępem, do którego stosuje się preferencyjną stawkę, daje również możliwość korzystania z określonego sprzętu, co powinno być opodatkowane stawką 23 % (por. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 maja 2011 r., sygn. IBPP2/443-289/11/RSz);
  • usługi te powinny być objęte stawką VAT w wysokości 8%, ponieważ opłata za wstęp obejmuje nie tylko  dostęp do określonego obiektu, ale w tej opłacie klient otrzymuje możliwość korzystania z różnego rodzaju urządzeń sportowych, co nie powinno być rozpoznawane jako odrębne świadczenie (por. np. interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. IPPP1/443-1374/11-2/ISZ).

Należy podkreślić, że kwestia preferencyjnej stawki VAT w zakresie wstępu na obiekty sportowe nie była wcześniej przedmiotem rozstrzygnięć Naczelnego Sądu Administracyjnego.  prawdopodobieństwo tym donioślejsze znaczenie dla rozwiania omawianych wątpliwości może mieć powołane rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA w wyroku z dnia 30 stycznia 2014 r. (sygn. I FSK 311/13) uznał, iż nie można zakładać, że racjonalny ustawodawca tworzy normę prawną nieobejmującą żadnego stanu faktycznego. Tym czasem nie sposób wskazać usługi związanej z rekreacją, która polegałaby wyłącznie na samym wstępie, biernym uczestnictwie, bez aktywnego korzystania z urządzeń znajdujących się w tym obiekcie.

W związku z powyższym, Sąd dokonał następującej interpretacji zakresu usług świadczonych przez siłownie wskazując, że:

  • „usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” – w przypadku kart wstępu, obejmują zarówno wstęp na siłownię, jak i korzystanie z urządzeń tam się znajdujących - powinny być opodatkowane preferencyjną stawką w wysokości 8%,
  • określenie usługi „wyłącznie w zakresie wstępu” – oznacza, że usługi świadczone przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, np. usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie są objęte stawką obniżoną - powinny być opodatkowane podstawową stawką 23 %.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyrok NSA, wpływając na ujednolicenie stanowiska organów podatkowych, zakończy spory o dopuszczalność stosowania preferencyjnej stawki odnośnie korzystania z obiektów sportowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
2hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac