piątek, 22 czerwiec 2018 13:29

Faktura VAT - najważniejsze zmiany

1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie liczne zmiany ustawy o VAT dotyczące w znacznej części zasad wystawiania faktur VAT przez podatników.  Spośród licznych nowości najistotniejsze wydają się te dotyczące terminów związanych z wystawianiem faktur VAT. Podstawowym terminem wystawienia faktury VAT od stycznia 2014 r. będzie 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy towarów lub wyświadczono usługę. Dotyczy to również faktur zaliczkowych, które będzie można wystawić do 15 dnia po miesiącu w którym otrzymano całość lub część zapłaty.

 

Wyjątki od tej podstawowej zasady terminu wystawienia faktury VAT dotyczyć będą m.in. usług budowlanych oraz dostaw książek i czasopism drukowanych.

Rozszerzony zostaje zakres stosowania faktur zbiorczych – od nowego roku mogą być stosowane nie tylko w przypadku tzw. „usług o charakterze ciągłym”. Faktury zbiorcze będzie można wystawiać dla transakcji z danego miesiąca kalendarzowego nawet, jeżeli sprzedaż nie ma charakteru ciągłego.

W wyniku doprecyzowania definicji faktury i faktury elektronicznej wyjaśnione zostały wątpliwości dotyczące możliwości stosowania formy papierowej i elektronicznej faktury. Od 1 stycznia 2014 r. zarówno dokument w formie papierowej jak i elektronicznej będzie uznawany za fakturę, o ile tylko spełni podstawowe kryterium tj. będzie zawierał wszelkie dane wymagane przez ustawę o VAT dla faktury.

Od 1 stycznia 2014 r. zlikwidowany zostanie wymóg dokumentowania fakturą sprzedaży usług zwolnionych VAT – w tym przypadku sprzedawca będzie zobowiązany wystawić fakturę jedynie na żądanie nabywcy.

Wszystkie te problemy zostaną omówione podczas szkolenia faktura vat.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
17hreply
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn
RB__Poland Kolejna autorka wygrywa proces o smog. Być może precedens wymusi w końcu działania, na których skorzystamy wszyscy.… https://t.co/WmEg8mYRTQ