piątek, 22 czerwiec 2018 12:46

Usługi budowlane i budowlano-montażowe - ustawa VAT 2014, zasady rozliczenia VAT po 1 stycznia 2014 r.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza istotne zmiany dotyczące ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. Zmiany, wchodzące w życie w ustawie o VAT z dniem 1 stycznia 2014 r., dotyczą także szczególnych przypadków, w tym zasad ustalania obowiązku podatkowego w zakresie usług budowlanych i montażowych.

 

Zasady ogólne w ustawie o VAT

Zgodnie z nowymi zasadami ogólnymi obowiązek podatkowy będzie powstawał z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (nowo wprowadzony art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Należy jednak pamiętać, że dla określonych rodzajów świadczeń przewidziano szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego. Do takich świadczeń należą usługi budowlane oraz budowlano-montażowe.

Obowiązek podatkowy w zakresie usług budowlanych i montażowych

Do końca 2013 r. nie miała znaczenia data wystawienia faktury - obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych lub budowlano-remontowych powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.

Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku świadczenia usług budowlanych i budowlano-montażowych obowiązek podatkowy w podatku VAT będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a).

Podatnicy świadczący usługi budowlane i budowlano-montażowe powinni zwrócić uwagę, iż faktura winna być wystawiona nie później niż 30. dnia od wykonania takiej usługi.

W sytuacji, kiedy wykonujący powyższe usługi nie wystawi faktury lub wystawi ją ze znacznym opóźnieniem, obowiązek wykazania podatku VAT należnego powstanie 30. dnia od dnia wykonania usługi, przy czym nie ma znaczenia fakt otrzymania przez świadczącego usługę należności.

Konsekwencje zmian w praktyce

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2013 r., jeśli przedsiębiorca nie otrzymał za świadczone usługi budowlane lub budowlano-montażowe zapłaty w terminie, mógł przesunąć termin powstania obowiązku podatkowego na następny miesiąc po miesiącu, w którym nastąpiło wykonanie usługi. Faktura VAT nie była istotna z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowego.

Obecnie moment powstania obowiązku jest ściśle powiązany z datą wystawienia faktury. Przedsiębiorca świadczący usługi tego typu może wystawić fakturę w ciągu 30. dni od dnia wykonania usługi - możliwe jest przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego na następny miesiąc po wykonaniu usługi. Jednakże wiąże się to z dłuższym terminem oczekiwania na płatność.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Uproszczenia typu safe harbour w roku 2020 - Russell Bedford https://t.co/3uCwT6QAd4
22hreply
RB__Poland Artykuł naszego kolegi z Meksyku - José Antonio Gutiérreza - opisuje sytuację FinTechów za oceanem. Warto tu zaznac… https://t.co/JX0VBcmJFF
RB__Poland OECD opublikowało długo wyczekiwany raport zawierający wytyczne w sprawie cen transferowych dla transakcji finansow… https://t.co/rlyReiaSF1
RB__Poland Odpowiedzialność karna za wykonywanie działalności bez zezwolenia lub bez wpisu do rejestru - Russell Bedford https://t.co/drwvHY5Ld6