czwartek, 21 czerwiec 2018 14:16

Komisja Europejska planuje zmiany w akcyzie na alkohol

Ujednolicenie zasad i ułatwienia dla drobnych producentów – to najważniejsze założenia planowanej reformy akcyzy od napojów alkoholowych na poziomie UE. Komisja Europejska chce ponadto ograniczyć ryzyko wykorzystywania alkoholu przemysłowego w celu produkcji trunków.

 

Według KE unijne regulacje dotyczące akcyzy od napojów alkoholowych zbyt długo nie były aktualizowane i wymagają reformy.

Planowane jest utworzenie jednolitego systemu certyfikacji, który ma być korzystny dla drobnych producentów alkoholowych we wszystkich państwach Wspólnoty. KE zakłada, że reforma ułatwi działalność drobnym przedsiębiorcom oraz ograniczy zbędne bariery formalne.

Komisja Europejska zamierza ponadto postawić na cyfryzację. Niektóre systemy dotyczące monitorowania przemieszczania alkoholu zostaną unowocześnione. Proces zmierza w kierunku odejścia od dokumentów papierowych w tym zakresie.

Planuje się także doprecyzowanie klasyfikacji cydru (napój alkoholowy na bazie jabłek niebędący winem ani piwem).

Podkreślono również potrzebę przeciwdziałania zjawisku wykorzystywania alkoholu przemysłowego niezgodnie z przeznaczeniem. Alkohol służący do produkcji np. środków czyszczących jest zwolniony z akcyzy. To może być pokusą dla nieuczciwych przedsiębiorców, którzy postanowią zastosować go jako składnik napojów alkoholowych oferowanych następnie konsumentom. Z tego powodu planowane jest udoskonalenie przepisów w tym zakresie.

Propozycje Komisji Europejskiej zostaną przedstawione Parlamentowi Europejskiemu.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
5hreply
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i
RB__Poland Elektryczne hulajnogi będą mogły wjechać na ulice? - Russell Bedford Poland https://t.co/qpWQi2ReN5