czwartek, 21 czerwiec 2018 14:06

Papierosy bez nikotyny również opodatkowane akcyzą

Papierosy ziołowe niezawierające tytoniu ani nikotyny podlegają opodatkowaniu akcyzą tak jak zwykłe papierosy. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 grudnia 2017 r. sygn. 0111-KDIB3-3.4013.226.2017.1.MK.

 Wnioskodawca interpretacji zamierza utworzyć produkt mający w założeniu pomagać w rzucaniu palenia. Planowany przez niego wyrób to papierosy wyglądające standardowo jednak pozbawione tytoniu i nikotyny. Zamiast tytoniu zostanie zastosowana mieszanka ziół typu mięta, bylica itp.

Wnioskodawca przedstawił stanowisko własne, zgodnie z którym taki produkt nie podlega opodatkowaniu akcyzą dlatego, ze nie zawiera nikotyny i posiada właściwości medyczne (pomaga w rzucaniu palenia).

Definicja ustawowa tytoniu i papierosów w ustawie o podatku akcyzowym jest bardziej skomplikowana niż by się mogło wydawać. Konieczne jest także uwzględnienie dyrektyw UE.

Kluczowym aspektem interpretacji była możliwość uznania papierosów ziołowych za produkt medyczny.

Według ustawy o podatku akcyzowym za papierosy uważa się także wyroby przeznaczone do palenia niezawierające tytoniu chyba że są używane wyłącznie w celach medycznych.

Wnioskodawca starał się podkreślić potencjalne zalety medyczne produktu jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że nie ma wystarczających podstaw aby określić ten wyrób jako leczniczy:

„lecznicze działanie przedmiotowych wyrobów nie może wynikać m.in. z subiektywnego przekonania sprzedawcy takich wyrobów, lecz powinno być odpowiednio zweryfikowane i udokumentowane przez właściwe w takich sprawach podmioty.”

Organ podkreślił także, że wyroby niezawierające tytoniu mogą być opodatkowane akcyzą:

„Decydującą bowiem cechą wyrobu, skutkującą objęciem go podatkiem akcyzowym jest możliwość użycia do palenia bez konieczności jego dalszego przetworzenia, niezależnie od tego czy wyroby te zawierają w swoim składzie tytoń(…)”

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dofinansowanie podmiotów gospodarczych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej - Russell Bedford https://t.co/q41E6O6nSm
3hreply
RB__Poland @Forbes zaprasza na tę akcję, w której uczestniczymy! :) https://t.co/B6MJBuRkLW
5hreply
RB__Poland Umowy najmu a koronawirus - w praktyce - Russell Bedford https://t.co/hxQZjnDPQy
10hreply
RB__Poland RB służy kompleksowym wsparciem w razie trudności z prowadzeniem firmy w dobie COVID-19. https://t.co/4WI1dagxwn