czwartek, 21 czerwiec 2018 14:02

Moment powstania obowiązku akcyzowego w procesie produkcyjnym przy użyciu urządzeń kontrahenta

Zużycie energii elektrycznej w procesie produkcyjnym przy wykorzystaniu urządzeń firmy zewnętrznej nie stanowi sprzedaży energii. Jeśli taka operacja została dokonana przez podmiot posiadający koncesję na obrót energią elektryczną to obowiązek akcyzowy powstaje w dniu zużycia energii. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 czerwca 2017 r. sygn. 0111-KDIB3-3.4013.21.2017.2.MK.

 

Interpretacja dotyczy spółki produkującej wyroby stalowe. Wnioskodawca posiada koncesję na obrót energią elektryczną i z tego powodu nie może być uznany za nabywcę końcowego. Spółka wytwarza we własnym zakresie, jednak przy użyciu urządzeń spółek zewnętrznych, substancje w stanie lotnym(tlen, azot, sprężone powietrze) wykorzystywane następnie w dalszej produkcji.

Wnioskodawca chciał uzyskać informację czy ten proces może być uznany za sprzedaż energii elektrycznej na rzecz właścicieli tych urządzeń (właściciele urządzeń nie mają koncesji na obrót energią elektryczną i z tego powodu mogliby zostać uznani za odbiorców końcowych).

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku akcyzowym nabywcą końcowym jest podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy prawo energetyczne. Sprzedaż energii elektrycznej takiemu podmiotowi jest czynnością opodatkowaną akcyzą (art. 9 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku akcyzowym).

W przypadku spółki posiadającej koncesję na obrót energią elektryczną (takiej jak wnioskodawca interpretacji) przedmiotem opodatkowania jest zużycie energii elektrycznej przez ten podmiot (art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym).

Wnioskodawca zaprezentował stanowisko własne, zgodnie z którym nie występuje sprzedaż energii elektrycznej na rzecz kontrahentów-właścicieli urządzeń dlatego że nie mają oni możliwości dysponowania energią a spółka nie obciąża ich kosztami tej energii.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko własne wnioskodawcy za prawidłowe. Powołał się jednocześnie na orzeczenie WSA w Szczecinie z 8 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Sz 950/14 zgodnie z którym zużycie wyrobu akcyzowego powinno być rozumiane jako dokonane, definitywne wykorzystanie wyrobu akcyzowego.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC
RB__Poland Podatki zagraniczne: Inwestowanie w Rumunii – kwestie podatkowe - Russell Bedford https://t.co/pXOItnObtI