czwartek, 21 czerwiec 2018 14:00

Zwolnienie z akcyzy paliwa lotniczego

Zwolnienie z akcyzy paliwa lotniczego dotyczy nie tylko paliwa wykorzystywanego do lotów komercyjnych ale także paliwa zużywanego do przelotów pomocniczych z nimi związanych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 czerwca 2017 r. sygn. 0111-KDIB3-3.4013.18.2017.1.PK.

 

Interpretacja dotyczy przedsiębiorcy organizującego przeloty samolotowe o charakterze widokowym za które pobiera opłatę od uczestników. Według art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym paliwo lotnicze jest zwolnione z akcyzy.

Zwolnienie nie ma jednak zastosowania do przelotów prywatnych. Przykładowo, właściciel samolotu organizujący przelot na swój użytek musi użyć paliwa z zapłaconą akcyzą.

Wnioskodawca chciał uzyskać informację czy będzie mógł korzystać z zwolnienia od akcyzy przy zakupie paliwa lotniczego wykorzystywanego do odpłatnych przelotów widokowych oraz przelotów mających pomocniczy charakter tj. z miejsca postoju samolotu do miejsca rozpoczęcia odpłatnego lotu widokowego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że kluczowym elementem w omawianej kwestii jest użycie paliwa w celach działalności gospodarczej. Z tego powodu zarówno przelot widokowy o charakterze komercyjnym jak i związane z nim loty pomocnicze są objęte zwolnieniem z akcyzy:

„(…) dolot statku powietrznego z miejsca postoju do miejsca startu lotu widokowego (A), przelot widokowy z A do A oraz powrót statku do miejsca postoju stanowi wykorzystanie statku powietrznego do celów działalności gospodarczej, a w konsekwencji paliwo zużyte na te cele (…) podlega zwolnieniu z podatku akcyzowego.”

W tej samej interpretacji uznano, że nie ma możliwości zwrotu wartości podatku akcyzowego w przypadku nabycia paliwa lotniczego z zapłacona akcyzą i zużycia go lotów komercyjnych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
5hreply
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
11hreply
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq