czwartek, 21 czerwiec 2018 13:58

Akcyza wobec sprzedaży alkoholu rozlewanego bezpośrednio przed sprzedażą

Obrót wyrobami akcyzowymi może mieć swoją specyfikę w zależności od rodzaju produktu. Ponadto różne wyroby są oznaczane inaczej z punktu widzenia klasyfikacji podatkowej w ustawie o podatku akcyzowym. Może to powodować trudności w kwestii ustalania stawki akcyzy lub obowiązku jej zapłaty.

 

Przedmiotem interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 kwietnia 2017 r. sygn. 1462-IPPP3.4513.3.2017.2.SM była kwestia obowiązku akcyzowego wobec sprzedaży alkoholu w wersji, która nie jest stosowana na masową skalę.

Wnioskodawca interpretacji zamierza nabywać od importera specyficzny rodzaj napoju alkoholowego (likier o zawartości czystego alkoholu na poziomie 18% od którego importer zapłacił już akcyzę) jednak dalsza sprzedaż wiąże się ze zmianą rodzaju opakowania.

Przedsiębiorca zamierza dokonywać zakupu likieru w opakowaniach pięciolitrowych (oznaczonych banderolami podatkowymi) a następnie rozlewać produkt do pojemników stacjonarnych, umożliwiających dalsze rozlewanie. Na finalnym etapie sprzedaży alkohol zostanie rozlany do butelek i sprzedany klientowi niebędącemu przedsiębiorcą (konsumentowi).

Specyfika sprzedaży w opisywanym przypadku polega na tym, że klient dokonuje wyboru pustej butelki określonej wielkości po czym zostaje ona napełniona likierem. Wnioskodawca nie oferuje jednak produktu gotowego do sprzedaży tak jak w regularnych sklepach.

Wnioskodawca chciał uzyskać informację czy rozlewanie likieru do pustych butelek wybranych uprzednio przez klienta w punkcie sprzedaży może być uznane za produkcję alkoholu i w konsekwencji podlegać opodatkowaniu akcyzą (zgodnie z art. 93 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym produkcją alkoholu etylowego jest również jego rozlew).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w tym przypadku nie powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego, gdyż rozlewanie likieru w sposób opisany przez wnioskodawcę nie może być uznane za produkcję w rozumieniu ustawy:

„(…)nie można jednak uznać, że dochodzi do produkcji alkoholu etylowego w myśl ww. przepisów. Spółka będzie bowiem nalewać ten sam produkt (…) do innych pojemników – jednorazowych butelek wybranych przez klienta. Rozlew będzie następować w sklepie prowadzącym sprzedaż detaliczną i będzie dotyczyć alkoholu nabywanego w 5 litrowych kanistrach oznaczonych banderolami podatkowym (z zapłaconą akcyzą). Czynności powyższe należy zatem rozpatrywać jedynie w kategorii formy (sposobu) oferowania tych produktów do sprzedaży.”

Opisana interpretacja wskazuje na potencjalną możliwość optymalizacji kosztów dla sprzedawców oferujących specyficzne rodzaje importowanych trunków „z górnej półki”. Zakup napojów alkoholowych wysokiej klasy w kilkulitrowych pojemnikach i rozlewanie ich do mniejszych opakowań tuż przed sprzedażą może oznaczać dla przedsiębiorcy wyższy zysk przy zachowaniu tej samej ceny detalicznej.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p